Regl ağrıları birçok hanımın korkulu rüyasıdır. Çoğu zaman enjeksiyon yaptırmadan geçmeyen bu ağrılar kadın hastalıkları ve doğum branşının en sık görülen acillerinden biridir.

Regl ağrıları iki tiptir. Birinci tip ağrıda altta yatan herhangi bir problem bulunamazken ikinci tipte ise ağrı var olan bir hastalığa bağlı oluşur.

Eğer bu ağrı ilk regl dönemlerinden 6 ay sonrasından beri varsa, reglden önce başlayıp 48-72 saat sürüp geçiyorsa, kramp tarzındaysa, bel ve bacağa yayılan alt karın bölgesinde bir ağrıysa, ultrason ile incelemede herhangi bir problem bulunamadıysa bu durumda birinci tip regl ağrısı tanısı konulur.

Ancak daha önceden ağrısız geçen regl dönemleri 20li veya 30lu yaşlardan itibaren ağrılı hale gelmişse, miktarı fazla veya düzen bozuksa, ilk veya ikinci reglde hemen başladıysa, ağrıkesici veya doğum kontrol haplarına cevap vermiyorsa, kısırlık ile birlikteyse, ilişkide ağrı duyuluyorsa, kötü kokulu akıntı ile birlikteyse, ikinci tip olduğu düşünülür ve altta yatan ciddi bir problem olduğu düşünülerek ileri tetkik yapılmasında fayda olur.

Eğer ağrınız tip 1 ise, yani altta yatan herhangi bir sorun bulunmamışsa, o zaman bazı tedbirlerle ağrıyı azaltmak mümkündür. Sigarayı bırakma ve düzenli egzersizin (özellikle plates) regl ağrılarını azalttığı bilimsel çalışmalarla gösterilmiştir. Az yağlı ve vejeteryan diyet, magnezyum, E vitamini, piridoksin, akupunktur, akupress, aromaterapi ve masajın da ağrıyı azaltmakta faydalı olduğuna dair yayınlar mevcuttur.

Ağrısız günler dilerim…


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!