Pilates gayet zayıflatır =)
Pilates gayet zayıflatır =)

Pilates, her şeyden önce belirli prensipleri olan ve vücut farkındalığına önem veren bir egzersiz ekolüdür. Değişik birçok egzersiz ekolü vardır ve bunların bir takım prensipleri benzerlik gösterirken, bir kısmı da farklılıklarını ortaya koyar. Fizyoterapistiniz, sizin fiziksel yapı ve uygunluğunuza göre egzersiz planınızı yapar. Bu plan, bazen sadece tek bir ekolde yoğunlaşılmasını, bazen de farklı ekollerden alınan karma egzersizlerle yürütülmesini gerektirir.

Zayıflamak, tıbbi literatürde “yağ yakmak” anlamında kullanılır. “Yağ yakma” terimi egzersizin içeriğinden çok yapılış biçimi ile ilgilidir. Toplumsal sağlığa yönelik kilo kontrolü için benimsenen egzersizler “aerobik” aktiviteleri kapsar. Belirli bir ritim içinde, belirli bir tempoyla, kendinizi çok zorlamadan, nefes nefese kalmadan 30 dakika ve üstünde sürdüreceğiniz egzersiz tipi “aerobik” olandır. Aerobik aktiviteler, kalp-damar sağlığımızın korunmasına, kan basıncı ve şekerimizin ayarlanmasına yardımcı olur.

Eviniz ve iş yeriniz arasındaki 400 m mesafeyi 10 dk içerisinde yürümeniz aerobik bir aktivite değildir. Fakat bu mesafeyi 3-4 kez gider gelir ve bunu belirli bir ritim ve hızda yaparsanız harcadığınız oksijen miktarı artar ve vücudunuzda yağ yakımı başlar, dolayısı ile aktiviteyi aerobik forma dönüştürmüş olursunuz. Yani aynı egzersizi farklı formlar için(aerobik, anaerobik vs.) kullanmak mümkün olabilir.

Step, fitness vb hızlı spor aktiviteleri doğası gereği aerobiktir, fakat bunlar her birey için uygun olmayabilirler. Bunun için farklı tür egzersiz metodları kullanmakta yarar vardır. Pilates egzersizleri basitten zora kademelendirilebildiği ve kuvvet-stabilite-esneklik üçlemesini aynı anda çalıştırabildiği için son dönemde toplumun birçok kesimi tarafından rahatlıkla kullanılmaktadır. Dolayısı ile Pilates egzersizlerini belirli bir form ve tempoyu yakalayarak, yarım saat ve üzerinde(metabolizma hızınız da bu süreyi belirlemede çok önemli) yaptığımız takdirde aerobik formda yapmış oluruz.

Bu durum yağ yakımını sağlar. Yani; kişi Pilates egzersizlerinin etkin pozisyonları öğrenip koruyabilir hale geldiğinde, egzersizlerin hız ve temposu modifiye edilerek hızlandırılabilir, tekrar sayısı arttırılabilir ve seans süresi uzatılarak yağ yakmayı sağlar hale getirilebilir(Yağ yakımınızı hızlandırmak için haftada 3 gün yapacağınız spor aktivitesini, diğer 3 gün de yürüyüşlerle desteklemeniz fayda sağlayacaktır.). Fakat hangi tip egzersiz olursa olsun yağ yakmak için sağlıklı beslenmeye dikkat edilmesi gerekir. Sağlıklı beslendiğiniz takdirde yağ tabakanız aerobik formda yapılan Pilates ile incelir ve kas kitleniz de artar. Azalan yağ tabakanız, kazanılan kas kitlesinden hafif olacağından tartınızda bir değişiklik görmeyebilirsiniz. Bu da sizde “Zayıflayamadım” gibi yanlış bir algıya sebep olur. Bel, kol, kalça ve basen bölgelerinizin incelmesi; belki bir mezura yardımıyla egzersiz başlangıcında ve 6 haftalık süreler arasında ölçü almanız, Pilates egzersizlerinin kilo kontrolünüzü sağlayabileceği hakkında size somut bilgiyi sağlayacaktır. Yani “Pilates zayıflatmaz ama sıkılaştırır” yerine “Pilates uygun formda düzenlendiğinde kilo kontrolüne yardımcıdır” demek daha doğru olacaktır.


Sakarya Fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!