Perinatoloji dediğimiz gebelik ve doğum bilimi risk faktörleri olan ve gebelik planlaması yapan anne adaylarında gebelikten önceki, gebelik sırasındaki ve doğumdan sonraki ilk dört haftalık dönemi de kapsayan süreçte fetüs-anne kaynaklı birçok hastalığın risk değerlendirmesi, doğum öncesi tanısının konulması, tedavi-takip planlarının yapılması ve gerekirse invaziv girişimlerin uygulanması, gebelik sırasında, doğumda ve sonrasında tedavilerinin tamamlanmasını sağlayan bir uzmanlık alanıdır. Perinatoloji, Yüksek Riskli Gebelikler ve Maternal Fetal Tıp olarak da adlandırılmaktadır. Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalının bir üst uzmanlık alanıdır.

Perinatoloji T.C. Sağlık Bakanlığı’nın yayınladığı bir genelge ile 18 Temmuz 2009 tarihi itibariyle Türkiyede de bir üst ihtisas (yan dal uzmanlığı) haline gelmiştir. Kadın hastalıkları ve doğum uzmanları arasında yapılan yan dal uzmanlığı sınavını kazananlar üç yıl yan dal uzmanlığı eğitimi sonucunda başarılı olurlarsa Perinatoloji uzmanı (Perinatolog) olma hakkını kazanırlar.

Perinatoloji uzmanı gebelerin ve bebeklerinin sağlığını düzeltmek, fetal anormalilerin erken teşhisi amacı ile ileri düzey ultrasonografik taramalar yapma, kromozomal anormalliklerin taranması, düşüklerin, tekrarlayan gebelik kayıplarının ve ölü doğumların engellenmesi, erken doğumun önceden anlaşılıp önlenebilmesi, çoğul gebeliklerde oluşabilecek problemlerin teşhisi ve gebeliklerin takibini yönetebilme becerisine sahiptir. Bu nedenlerle perinatoloji uzmanı hem fetusun hem de annenin doktorudur.

Riskli gebelik çok geniş bir kavramdır. Risklerin önemli bir kısmını genetik yapı, yaş ve yaşam tarzımız belirler. Sigara içmek, kilo, ilaç kullanımı, egzersiz, stres gibi bazı riskleri yaşam tarzımızı değiştirerek azaltabiliriz. Ancak anneye bağlı durumlardan ortaya çıkan bazı riskler, gebeliğe özgü olup sadece devam eden bir hamilelik sırasında ortaya çıkan sorunlar veya anne adayında herhangi bir sorun olmaksızın bebekte karşılaşılan durumlar gibi bazı risklerin perinatoloji uzmanı tarafından yakın takibi, yönetilmesi ve tedavisi gerekir.

Perinatoloji uzmanı gebeliğin 18-22. haftaları arasında bebekte normal dışı bir gelişim ve görünüm olup olmadığını belirlemek amacı ile detaylı veya ayrıntılı ultrason yapar. Yüksek çözünürlükle çalışan gelişmiş bir ultrason cihazı kullanılarak yapılan bu ultrason muayenesi ortalama 40-45 dakika sürer. İşlem sonucunda bebekteki tüm ölçüm sonuçlarını, bebeğin gelişimi, normal ve anormal bulguları ve bunlara ilişkin önerileri ve yorumlanan tüm görüntüleri içeren bir rapor verilir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!