Otizmde bulmacanın bir parçası folat mı?

Otizmde bulmacanın bir parçası folat mı?

Otizm spektrum bozuklukları tanısı alan çocukların sayısı çığ gibi büyürken, nedenleri hakkında bilim insanları da nefes almadan çalışıyor.

Son zamanlarda otizmli çocuklarda folat metabolizma ve taşıyıcı bozukluğunun sağlıklı çocuklara oranla çok daha sık görüldüğü ortaya konuldu. Folat bir çok biyokimyasal ve yapısal mekanizmada önemli rolleri olan bir vitamin.  Tanımlanan durumun tam adı ise serebral folat eksikliği, yani beyinde folat vitamini eksikliği.  Folat metabolizma bozukluğunun otizm benzeri bir tabloya yol açtığı zaten biliniyordu, fakat beyine folat taşıyan mekanizmaların otizmli çocukların çoğunda bozuk olduğu yeni saptandı.

Otizm spektrum bozukluklarının sıklığı son yıllarda artıyor, Benzer şekilde otoimmün hastalıklarda artış gösteriyor. Çocuklarımız gittikçe artan sıklıkta alerji bulguları gösteriyor. Bir çok aile inek sütü alerjisiyle uğraşıyor. Benzer şekilde otizmli çocuklarda  beyne folat taşıyan mekanizmanın alerji benzeri bir durum nedeniyle çalışmadığı gösterildi.

Daha çarpıcı olan ise bu çocuklara beyne başka şekilde girebilen folat türevleri verildiğinde ise dramatik yanıtlar elde edilmesi. Özellikle alerjik testleri pozitif çıkan çocuklarda otizm belirtilerinin tamamen gerileyebileceği bildirilmiş.

Bunlar umut veren fakat oldukça yeni bulgular. Daha büyük çalışmalarla kontrol edilmesi gerekli. Peki beklemeden bu ilaçları kullanabilir miyiz diye merak ediyorsanız…

Sonuçta yan etki profili düşük bir vitamin olan folat türevlerinin denenebileceğini düşünüyorum…

Doç Dr Barış Ekici, Çocuk Nörolojisi Uzmanı

Bu makale 15 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Doç. Dr. Barış Ekici

Doç. Dr. Barış EKİCİ, 1978 yılında İzmir’de dünyaya geldi. İlkokul eğitimini İstanbul Maçka İlkokulu'nda, ortaokul ve lise eğitimini ise İstanbul Beşiktaş Atatürk Anadolu Lisesi’nde tamamlamasının ardından 2001 yılında İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa İngilizce Tıp Fakültesi'ni bitirip tıp doktoru unvanını aldı. İhtisasını ise Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Çocuk Kliniğinde 2007 yılında tamamladı. Yandal uzmanlık eğitimini İstanbul Üniversitesi İstanbul Tıp Fakültesinde Çocuk Nörolojisi üzerine almasının ardından 2013 yılında Üniversite Doçentliği ünvanı aldı. Mecburi hizmetini 2013 ile 2014 yılları arasında Kocaeli Derince Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nde tamamlamadı. Halen İstanbul Bilim Üniversitesi'nde çocuk nörolojisi dersleri vermekte ve Çocuk Nörolojisi Kliniği' nde hasta görmektedir. Mesleki çalışmalarına Özel muayenehanesi'nde deva ...

Etiketler
Otizm belirtileri
Doç. Dr. Barış Ekici
Doç. Dr. Barış Ekici
İstanbul - Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube