Kalbimizin 4 tane kapağı mevcuttur. Bu kapaklar ikişer tane sağ ve sol kalp yarısında bulunurlar. Mitral kapak da sol yarıda bulunan ve karıncık ile kulakçık arasında kan akımını koruyan kapaktır. Çeşitli haller nedeniyle bu kapağın sol kulakçığa doğru bombe yapması veya sarkması durumunda mitral kapak prolapsusundan (MVP) bahsedilir. Kapağın düzgün bir şekilde durmasını sağlayan sert dokusunda doğumsal veya kazanılmış hastalıklar nedeniyle olan bozulmalar sonunda kapak sarkması gelişmektedir.

Klinik olarak sıklıkla hastaların hiçbir şikayeti olmaz. Ancak bazen klasik kalp krizi ağrısı gibi olmayan göğüs ağrıları ve çarpıntı hissi gibi şikayetlere neden olabilir. Tanısı sıklıkla fizik muayenden şüphe ile başlar ve ekokardiyografi ile kesinleşir. Ekokardiyografik olarak klasik ve klasik olmayan diye 2 tip olarak sınıflanır. Mühim olan sarkma ile beraber kan kaçağının olup olmamasıdır. Kan kaçağı yani mitral kapak yetersizliğinin olması hali hastalığın ilerleyici olabileceğinin işaretidir. Özellikle mitral yetmezliğin eşlik ettiği hastalarda takip sıkı bir şekilde yapılmalıdır, hastalar kapaklara mikropların yerleşmesi ile gelişen endokardit denilen ciddi bir hastalık hakkında yeterince bilgilendirilmelidirler. Özellikle diş çekimi gibi kanlı ve bakterilerin kana karışması riskinin yüksek olduğu durumlarda hastalara özel antibiyotikler kullanılmalıdır.Ancak mitral yetmezliği olmayan grupta bu risk düşük olduğu için gereksiz ilaç kullanımına izin verilmemelidir.

MVP, bazı bilimsel çalışmalarda ritm bozuklukları için risk faktörü olarak yorumlanır. Ancak kesin olarak şu yada bu duruma bizzat neden olduğu ifade edilememiştir.

MVP hastaları gebeliklerinde ve spor müsabakalarında sorun yaşamazlar. Ancak mitral yetmezliğin eşlik ettiği MVP hastaları yakın takip edilmelidirler.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!