Dünyada her yıl 50.000'den fazla kadına meme kanseri teşisi konuyor. Başka bir deyişle her sekiz kadından biri yaşamları boyunca en az bir kez meme kanseriyle yüz yüze gelmekte. En sık görülen kanser tiplerinden biri olmakla beraber meme kanseri hayatta kalma oranı en yüksek olan kanser türlerinden biri. Erken teşhis, geliştirilmiş tedaviler, tarama programları ve artan farkındalık, teşhis sonrası hayatta kalma oranını arttıran en önemli faktörler.

Meme kanseri ile ilgili farkındalığınızı arttıracak ve bilmeniz gereken 7 şey şöyle sıralanabilir :

Meme Kanseri Her Kadında Aynı Değildir

Memenin farklı yerlerinde büyüyen değişik meme kanseri türleri vardır. Hastalık her kadın için aynı değildir. Farklı aşamalarda teşhis edilebilir veya farklı oranlarda büyüyebilir. Bazı kanserler diğerlerinden daha agresif olabilir. Meme kanseri tedavisi bireysel olarak değerlendirilmelidir. Yani bir kişi de en iyi sonucu veren uygulama diğer bir kişi için faydalı olmayabilir.

Meme Kanserlerinin Çok Az Bir Oranı Kalıtsaldır.

Meme kanserinde en büyük yanılgılardan biri, ailedeki bir kişiye hastalık teşhisi konduğunda diğer fertlerde de kanser olacağı düşüncesidir. Oysa, meme kanserlerinin çok az bir bölümü kalıtsaldır. Birçok insan göğüs kanserinin tümünün genetik olduğunu düşünse de meme kanserlerinin yalnızca % 5'i bir genin kalıtımından kaynaklanır.

ğüslerinizin nasıl göründüğünü ve onları nasıl hissettiğinizi bilmeniz erken teşhis için çok önemlidir.

Bütün kadınlar göğüslerinin farkında olmalı, farklı veya anormal bir durum fark edilir edilmez doktoktora başvurmalıdır. Göğüslerinizin neye benzediğini bilmek, gelecekte oluşacak değişiklikleri farketmenize yardımcı olur. Göğüslerinizle birlikte koltuk altı, köprücük kemiği ve göğüs yanlarını da kontrol etmek önemlidir. Bu nedenle duşta, banyoda veya yataktayken kendinizi en rahat hissettiğinizde kendi kendinize göğüslerinizi kontrol edin.

Memedeki Yumrular Her Zaman Kanser Anlamına Gelmez.

Göğüsteki bir yumru, göğüs kanserinin en bilinen belirtisidir. Ancak her yumru kanser olmayabilir. Bunların çoğu kanser olmayan iyi huylu yumrulardır. Ancak mutlaka araştırılıp kanser olup olmadığı saptanmalıdır.

5. Göğüs taraması hayat kurtarır: Erken teşhisin yaşamsal önem taşıdığı meme kanserlerinde, belli aralıklarla yapılan göğüs taramaları çok büyük önem taşır. İçinde bulunduğunuz risk grubuna göre belli aralıklarla doktorunuzun belirleyeceği tarama ve testleri yaptırarak meme kanserinden korunabilirsiniz.

6. Sağlıklı Bir Yaşam Tarzı

Sağlıklı bir yaşam tarzı edinmek meme kanseri riskinizi gerçekten düşürmenize yardımcı olabilir. Sağlıklı beslenme, egzersiz yapma, alkolü sınırlama ve ideal bir kiloyu korumanın vücuttaki kanser risklerini azalttığını artık biliyoruz. Yaşam tarzınızı düzenleyerek yaşlanmayla birlikte artan meme kanseri riskinizi de yavaşlatmanız mümkün.

7. Erkekler de Meme Kanseri Olabilir

Birçok insan bunun farkında olmasa da , meme kanseri erkeklerde de görülebilmekte. Erkeklerde de kadınlardaki gibi meme dokusu bulunur. Ancak kadınlara oranla daha azdır ve erkeklerde de bu bölgede kanser kadınlara göre çok daha az oranda olsa da gelişebilir.


İstanbul Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!