Laparoskopik (kapalı) safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?
Laparoskopik (kapalı) safra kesesi ameliyatı nasıl yapılır?

LAPAROSKOPİK (KAPALI) SAFRA KESESİ AMELİYATI NASIL YAPILIR?

Safra kesesi ameliyatının en yaygın uygulanan yöntemi laparoskopik (kapalı) kolesistektomidir. Hastanın karnında 3 – 4 adet 0,5 cm kesi yapılarak kamera ve aletler karın içine yerleştirilir. Ameliyat tamamen bu deliklerden gerçekleştirilir ve safra kesesi bu deliklerden dışarı alınır. Ameliyattan yaklaşık 8 saat sonra yemek yenmesine izin verilir. Hastaların çoğu genellikle işlemin ertesi günü evine gönderilir. Ağrı oldukça minimal olup hızla normal hayat faaliyetlerine dönüş sağlanır.

Ameliyat öncesi laparoskopi konusunda eğitim almış bir cerrah ile yapılacak bir tıbbi değerlendirme neticesinde bu ameliyatın hastaya uygunluğu konusunda karar verilmelidir.

AMELİYAT LAPAROSKOPİK GERÇEKLEŞTİRİLEMEZ İSE NE OLUR?

Laparoskopik safra kesesi ameliyatı oldukça etkin ve başarılı bir biçimde gerçekleştirilebilmektedir. Çok az sayıda hastaya laparoskopik ameliyat uygulanamamaktadır. "Açık" prosedür uygulama ya da bu metoda yönelme olasılığını arttıran faktörler arasında obezite, ciddi yara dokusuna veya karın içinde yapışıklığa neden olan daha önceden geçirilmiş bir karın ameliyatı olması, organların çeşitli anatomik değişimler veya iltihap atakları sonucunda oluşmuş yapışıklıklar nedeni ile net görülemiyor olması ya da ameliyat sırasında oluşabilen kanamalar sayılabilir.

Açık ameliyat yapma kararı, ameliyat öncesinde ya da ameliyat esnasında cerrah tarafından verilen bir karardır. Cerrah, laparoskopik ameliyattan açık ameliyata geçmenin daha güvenli olduğunu düşünüyorsa bu bir komplikasyon olarak değil hastayı koruma amacı güden doğru bir uygulama olarak değerlendirilmelidir. Cerrah bu kararı kesinlikle hastanın güvenliği için verir.


Ankara Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!