Kuru iğneleme akupunktur iğneleriyle yapılan ilaçsız bir tedavi yöntemidir.

Trigger point (travma, dolaşım problemleri gibi farklı sebeplerle oluşan yumuşak doku içerisindeki sertleşmiş noktalar), ağrı, kas spazmı, kas zayıflığı, skar doku, spastisite gibi problemlerin tedavisi yada sporcularda kas performansını arttırmak gibi farklı amaçlarla kullanılabilir.

Kullanılan iğneler paslanmaz çeliktir(altın ve gümüş iğnelerde vardır fakat genelde çelik iğneler tercih edilir). Bu iğneler elastiktir ve kırılmaz. İğnelerin içerisinde herhangi bir ilaç bulunmadığı için kuru iğneleme olarak adlandırılır. Uygulama yapılacak bölgeye göre iğnelerin uzunlukları ve uygulama açıları değişir. 3 günde bir uygulama yapılır, seans sayısı hastaya ve hastalığa göre değişir.

İğne vücuda girdiğinde sempatik sistem uyarılır, uygulama bölgesinde inflamatuar süreç başlar, dolaşım uyarılır, gevşeme sağlanır. Tedavi sürecinde ağrıda dalgalanmalar yaşanabilir fakat tedavi bitiminde bölgenin dolaşımı normale döner, ağrı rahatlar, spazm çözülür.

Baş ağrısı, bel-boyun ve sırt ağrıları, duruş bozukluğu, kas-tendon-ligament yaralanmaları, menüsküs problemleri, bağ yaralanmaları, kas spazmı, skolyoz, tetik nokta kaynaklı ağrılar, omuz ve dirsek problemleri, yüz felci, fibromiyalji(diğerlerine göre daha geç cevap verir) gibi hastalıkların tedavisinde kullanılır.

Kuru iğneleme yöntemi tek başına veya diğer tedavi modelleriyle birlikte kullanılabilir.


Bursa Fizyoterapist uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!