?Korona virüs salgını günlerinde evde çocuklarımıza karşı sorumluluklarımız :

?Korona virüs salgını sırasında çocuklarımızla evimizde aktiviteler yapmalı ve kaliteli zamanlar geçirmeliyiz .

?internet üzerinden tüm aile bireylerinin ortak katılabileceği egzersizler yapabilir.


?çocuklarımızla oyun( özellikle kutu oyunları, satranç, dama, twester oyunu vb ) , resim, müzik ve kitap okuma, evde sinema etkinlikleri yapılabilir.

?çocuğunuz daha önceden gitar , müzik kursuna gidiyor ise öğretmeni ile on line eğitimine devam etmesi sağlanabilir....

?aile bireylerinin çocuklarla aktivite yaptığı zaman günde en az30-45 dakika arasında olmalı, bu sırada aile bireylerinin hiçbirisi digital alet ile aile bireyleri ilgilenmemeli ve sadece çocuk ile vakit geçirmelidir *

?ergenler ve çocuklar medyayı çok kullanmaktadır, bu konuda aile bireyleri rol model olmalı, daha çok sosyalleşme evdeki Kişiler arasında olmalıdır.

?evde geçirilecek keyifli zaman ve kaliteli zaman çocuk için önemlidir

?aile bireylerinin birisi veya ger ikisi de işe gitmesi gerekiyorsa çocuğunuz sevdiği oyuncaklar ile oynamalıdır. Kendisinin yalnız ve evde bırakıldığı hissi uyandırılmamalı, gün içerisinde çocuk ile on line görüşme yapılmalıdır . Bu sürede sevdiği bir kişi yanında olmalı, bakıcının ulaşımını aile bireyi direk kendisi evden alıp götürme şeklinde sağlamalıdır .


????evde kaldığımız bu günlerde evde tamir işleri ve tadilat işleri ertelenmelidir. Gürültü bizim ve çocuğumuzun stresimizi arttırabilir, bağışıklık sistemimiz enfeksiyona eğilimli hale gelebilir. Ayrıca komşularımızda durumdan rahatsız olabilirler. *

?Aile bireyleri medya haberleri ve aile büyüklerinden alınan haberlerden olumsuz etkileniyor ise mutlaka stresini atarak çocuğa yaklaşmalıdır.

?Stres atma işlemi olaraksevdiğiniz yakınınız, arkadaşınız ile internet üzerinden görüşme, müzik, dans spor yapma şeklinde olabilir .

?Çocuğunuza ve ergenlere öğüt yerine bilimsel verilerle onların seviyesine inerek gelişen olayları açıklamak önemlidir. Ergenlerin öğüt verilmekten hoşlanmayacağı unutulmamalıdır

?çocuğumuzun yatma kalkma düzeni mümkün olduğunca tıpkı okul zamanı gibi olmalı geç yatma ve kalkma olmamalıdır.

???Hepinize sağlıklı mutlu günler dilerim


Bursa Çocuk Doktorları uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!