Kızlık zarı dikimi için değişik operasyon çeşitleri olsa da ,en geçerli ve sağlıklı olanı Fleb Yöntemi' dir.Bu yöntemde yırtılmış olan dokunun bir kısmı çıkartılarak,sağlıklı doku normal anatomik poziyona getirilir.Böylece doku mümkün olduğunca eski haline getirilmeye çalışılır.

Kullanılması gerek sütür (dikiş) malzemesi çok önemlidir.Karın içi ameliyatlarda kullanılan kalın ipler değil,estetik ameliyatlarda kullanılan ince dikiş malzemeleri kullanılmalıdır.

Önemli konulardan bir tanesi de sterilitedir.İşlem hastane veya temiz,bakımlı ve konforlu kliniklerde yapılmalıdır.Kullanılan malzemeler kullan-at olmalı veya ortamda malzemeleri sterilize edecek teçhizat bulunmalıdır.

İşlem ortalama 20 dakika sürmekte,hafif bir anestezi uygulanmaktadır.Uyandıktan sonra az bir sızı duyulması doğaldır.Hasta en az 1 saat dinlendirilerek takip edilmeli,daha sonra taburcu edilmelidir.

İşlemden sonra 1 hafta ani ve aşırı fiziksel aktivite olmamalı,hekimin verdiği antibiyotik doğru ve eksiksiz kullanılmalı,tuvalet temizliğine dikkat edilmelidir.

Hastanın en geç 1 ay içerisinde kontrol edilmesi önemlidir.Cerrahi tecrübesi olan ellerde yapılan ve hastanın da kendisine dikkat ettiği durumlarda sonuçlar yüz güldürücüdür.


İzmir Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!