Kendini İyileştirme Çalışmaları

Kendine iyi bak!

Kendini İyileştirme Çalışmaları

Özbakımını rutin olarak yap: Özbakımını kendin için yapmalısın,kendini sev kendine saygı duy bedenine ve ruhuna iyi bak.Kendine bakarsan ruhun daha çabuk iyileşir.

 

Huzur verecek kişisel gelişim kitapları oku: Kişisel gelişim kitapları motivasyonunuzu arttırır.Hayata bakış açınız genişler,ruhunuzu okşar ve neler yapmanız gerektiği konusunda size katkı sağlar.

 

Günde bir kez kendin için bir şeyler yap: Neler yapabileceğin hakkında bir fikrin yoksa ön fikir olarak söylemem gerekirse,hangi çikolatayı seviyorsan onu al ve ye,her zaman yapmaktan hoşlandığın bir bardak kahve içmekse aynı saatte onu tüket,neşeli bir şarkı aç kulaklığını tak ve kısa bir yürüyüş yap,evde ekmek arası atıştırmalık yap ve dışarıda bir bankta otur ye.Kendin için bir şeyler yapmak için maddi imkanlarını engel olarak görme elde ki olanlar ile de kendin için bir şeyler yapabilirsin.

 

Hayvanlar ile ilgilen(sokak hayvanları en iyi tercih olacaktır): Hayvanlarlar ilgilenmek onları sevmek,beslemek onlar için bir şeyler yapmak en iyi motivasyondur.Sokaktaki hayvanlara bir kap mama bir kap su ve onları ısıtmak için bir battaniye tarzı şeyler ile ısınmasını mutlu olmasını sağlarsanız ruhunuzdaki o kasvet huzura bürünecektir.Küçük bir yardım hem karşınızdaki canı hem sizi çok başka duygulara götürecektir.

 

Yeteneğini keşfet ve o alanda kendini geliştir: Her insanın bir yeteneği vardır,önemli olan onu keşfetmektir.Hangi alanda daha iyiyseniz o alanda kendinizi geliştirin.Kendinizi o alanda geliştirdikçe özgüveniniz artacak, hayata karşı daha sağlam bir duruşa geçeceksiniz ve ne kadar önemli biri olduğunuzu işe yaramazlıktan çıkıp başarılı olduğunuzu hissedeceksiniz.Unutmayın depresyona giren her insan kendini işe yaramaz,başarısız,endişeli ve cesaretsiz hisseder.

 

Uyku düzenini düzelt: Uyku düzeninizi düzelttiğinizde daha verimli olursunuz.Gece uykusuz gündüz uykulu ve sürekli uyuyan bir insan mutlaka bir süre sonra depresyona girer.Gece uyuyun gündüz erkenden uyanın ve tüm işlerinizi halledin kalan zamanlarda ise kendinize vakit ayırın.

 

Kendini kötü hissettiğinde kağıda yaz ve kağıdı yak: O gün sizi üzen olay mı oldu, sizi üzen her ne olay olduysa ordan uzaklaş ve odana geç, o an ki duygularını kağıda yaz ve yak.Bu meditasyon duygularınızı alıp götürecektir. Her ne yaşadıysanız o yaşadığınız olaydan oluşan duygularınızı yazarak kağıda boşattığınızı ve yakarak tüm sıkıntınızı uğurladığınızı hissederek rahatlamış olacaksınız.

 

Bu yazdıklarımı rutin olarak yaparsanız alışkanlık haline gelecek ve kendi kendinizi iyileştirir yenilemiş olarak hayata çok başka bir pencereden merhaba diyeceksiniz.

 


Erengül EZGİN 

Aile ve Çocuk Gelişim Danışmanı

Bu makale 14 Ocak 2022 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Aile Danışmanı Erengül Ezgin Aile Danışmanı

Yazar toplam 1 makale yazdı.

Aile Danışmanı Erengül Ezgin
Aile Danışmanı Erengül Ezgin
Ankara - Aile Danışmanı
x
Facebook Twitter Instagram Youtube