Kapalı (laparoskopik) myom ameliyatları
Kapalı (laparoskopik) myom ameliyatları

Myom ameliyatlarıhastanın yaşına, çocuk isteğine ve myomun tipine göre değişir. Rahim içindeki myomlar histeroskopi dediğimiz kapalı yöntemle kesi olmadan çıkarılırken, rahim duvarına gömülü yada rahimden karın içine doğru büyüyen myomlar açık yöntemle yada laparoskopi dediğimiz kapalı yöntemle alınabilmektedir.

Yaşı 45 üzerinde olan hastalarda genellikle myom rahim ile birlikte alınır. Ancak hasta rahminin alınmasını istemezse sadece myom da alınabilir. Daha genç hastalarda ise mümkünse sadece myom alınmalıdır. Ancak bazen rahimde irili ufaklı onlarca myom olmaktadır. Bu durumda ise hasta çocuk sayısını tamamlamış ise rahmin alınması gerekebilir.

Myom alınması ameliyatlarında günümüzde açık yöntemden ziyade kapalı (laparoskopik) yöntemler tercih edilmektedir. Bu yöntemde karından 3-4 adet 0.5-1 cm.lik delikler açılarak myom alma yada rahim alma operasyonu bu deliklerden gerçekleştirilmektedir. Açık ameliyata göre yara iyileşmesi, dolayısıyla hastanın toparlanması daha çabuk olur. Daha çabuk günlük aktivitelerine döner. Daha kozmetik bir ameliyattır. Daha az ağrı olur. Yara yeri enfeksiyon riski daha azdır. Karında kocaman bir kesi olmaz. Laparoskopik myom yada rahim alma operasyonunda en önemli faktör tabiiki cerrahın bu konudaki deneyimidir. Deneyimsiz ellerde komplikasyon oranları artar.

Operasyondan 1 gün sonra hasta taburcu edilir. Myom ameliyatları sonrası hasta düzenli kontrollerini yaptırmalıdır. Rahim duvarından karına doğru büyüyen yada rahim içindeki myomlarda ameliyattan sonra ilk 3 ay, rahim duvarı içerisine yerleşik myomların ameliyatından sonra ilk 6 ay gebe kalmasına izin verilmemelidir.
Gebe kaldığı taktirde de sezaryenle doğum yapması gerektiği konusunda hasta bilgilendirilmelidir.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!