Kahveden korkmayın!

Kahveden korkmayın!

Kilo problemi yaşayanların korkulu rüyası kahve:

Türk toplumu olarak kahve çeşitleriyle pek ilgili olmasak da, kilo fazlası olan, selülitlerle mücadele eden birçok kadın için; hepimizin vazgeçilmezlerinden olan türk kahvesi ve günlük çalışma hayatımıza girmiş olan nescafe tüketimi kabus haline döndü. Kahve selülit yapar, ödem yapar gibi endişeler daha stresli bir gün geçirilmesine bile sebep olabilir. Yapılan birçok bilimsel araştırma sonucu kahvenin metabolizmayı hızlandırdığı, içerdiği bazı maddeler sayesinde anti karsinojenik etki yaptığı tespit edilmiştir. Bunların yanı sıra kahve aroması ve kokusuyla sizi motive eder, mutluluk hormonunun salgılanmasını sağlar ve güne, işinize daha aktif bir şekilde devam etmenizi sağlar. Kahveyi zararlı kılabilecek olan durum ise içerisine ilave edilen şeker ve süt tozu, ya da tat veya aroma verici diğer vanilya, yağlı süt, krema, çikolata çeşitlerinin miktarları ve tüketim sıklığıdır.

Gelen yaz ayları sıcak kahvelerdense soğuk kahve çeşitlerine eğilimi arttırmıştır. Birçok soğuk kahve çeşidinde krema veya beyaz çikolata kullanıldığı için içerdikleri kalori ve yağ miktarlı oldukça yüksektir. Bu yüzden kahvelerinizi mümkün olduğunca sade veya yağsız sütle tercih edin. Günde içtiğiniz  1-2 fincan kahve hem kendinizi daha mutlu hissetmenizi sağlayacak, hem de metabolizmanızın hızlanmasına yardımcı olacaktır.

Kahve selülit oluşumunu arttırmaz. Selülit genellikle genetik yatkınlığa bağlı olarak yanlış beslenme ve hareketsiz yaşamla oluşur. Selülitlerden kurtulmak istiyorsanız kahveden ziyade aşırı yağ tüketiminden, misal kahvenin içindeki krema, yağ, beyaz çikolata gibi besinlerden kaçının.

Eğer kalp ve damar hastalıkları, reflü, gastrit gibi sindirim sistemi hastalıkları sizde mevcut değilse kahveden korkmayın. Bir su bardağı yağlı sütle yaptığınız bir kahve ve yanında tükettiğiniz kuru meyve sizin için mükemmel bir ara öğün olabilir.

Günde 2-3 fincandan fazla kahve tüketimi yüksek miktarda kafein alımına bağlı olarak dolaşım problemlerine yol açabilir, aritmi veya taşikardiye sebep olabilir. Bu yüzden kahve severler, iki üç fincandan sonra kafeinsiz kahve tüketerek kahve isteklerini giderebilirler.

İyi günler, kahve içebileceğiniz güzel molaların olduğu bir hafta dilerim. 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Dyt. Safiye Taş Koçyiğit

Ben Safiye Taş Koçyiğit. 2011 yılında Hacettepe Üniversitesi Beslenme ve Diyetetik Bölümü’nden mezun oldum. Mesleki anlamda çalışma hayatıma, 2010 yılında son sınıf öğrencisi iken, Türkiye Beslenme ve Sağlık Araştırması’nda başladım. Mezuniyetimin akabinde İzmir’e taşındım. Özel Akut Kalp ve Damar Hastanesi ve sonrasında Özel Ege Sağlık Hastanesi’nde çalışmamın ardından, 6 yıldır İzmir Özel Kent Hastanesi’nde çalışıyorum. Mezun olduğumdan beri tıp biliminin insan faktöründen dolayı değişken olduğunu kabul ediyor ve güncel konularda kongre ve eğitimleri takip ediyorum. 2015 yılında ISO 22000:2005 Standartları ve Baş Denetçi Eğitimi aldım. 2016 yılından bu yana ketojenik diyet konusunda uluslararası kongreleri takip ediyor ve eğitimler veriyorum. Aynı zamanda, düşük kalorili ketojenik diyet alanında, Türkiye’de yapılan geniş çaplı bir çalış ...

Etiketler
Metabolizma hızı
Dyt. Safiye Taş Koçyiğit
Dyt. Safiye Taş Koçyiğit
İzmir - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube