Kişinin isteği dışında ani idrara sıkışıp tuvalete yetişemeden veya öksürme, aksırma gibi karın içi basıncını artıran durumlarda idrarın idrar yolundan dışarı akmasına idrar kaçırma denir. İdrar kaçırma sadece iç çamaşırını ıslatacak şekilde birkaç damla olabileceği gibi çok daha fazlada olabilir. İdrar kaçırma kadınlarda erkeklerden sıktır. İdrar kaçırma beş kadından birinde görülmektedir. İdrar kaçırmanın değişik tipleri, nedenleri ve nedene göre değişik tedavileri vardır.

İdrar kaçırma tipleri ve tedavisi

Sıkışma tipi idrar kaçırma

Ani ve ertelenemez bir işeme isteği sonrasında ortaya çıkan idrar kaçırmadır. Bu tip idrar kaçıran hastalarda sıklıkla sık idrara çıkma ve gece idrara kalkma şikayetleri de eşlik etmektedir. Sıkışma tipi idrar kaçırma aşırı aktif mesane ile ilişkidir. Bu tip idrar kaçırması olan hastalarda nörolojik hastalıklar sorgulanmalıdır. İdrar yolu enfeksiyonu dışlandıktan sonra uygun tedavi ile semptomlar önemli oranlarda iyileşmektedir. Nörojen hastalığı olan veya verilen tedaviye yanıt alınamayan hastalarda ürodinami gibi ileri araştırmalara ihtiyaç vardır.

Stres tip idrar kaçırma

Karın içi basınç artışı durumlarında (öksürme, aksırma, fiziksel aktivite, ani pozisyon değişikliği) istem dışı idrar kaçırılması halidir. En önemli nedeni yaşlanma ve doğumlardır. Stres tip idrar kaçırmanın klasik tedavisi ameliyattır. Bu hastalık için çeşitli ameliyatlar başarı ile uygulanmakta ve ertesi gün taburcu edilmektedir. Diğer tedavi alternatifleri kegel egzersizleri ve ilaç tedavisidir.


İstanbul Ürolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!