Kabızlık (Konstipasyon): Çocuklarda dışkılama sıklığı dikkate alınmadan dışkının katı olması şeklinde tanımlanmaktadır.

Kabızlık çocuklarda çok sık görülen ve zamanında uygun bir şekilde tedavi edilmediği takdirde kronikleşebilen bir durumdur.

En sık neden anne sütü alan çocuklarda ek besinlere geçiş döneminde ya da tuvalet eğitimine uyum sürecinde ortaya çıkan kabızlıktır ve geçicidir. Özellikle ek gıdaya başladıktan sonra sık nedenlerden biri yetersiz sıvı verilmesidir. Bunun dışında tuvalet eğitiminin erken başlanması, çocuğun oyun nedeniyle dışkılamayı ertelemesi, diyet değişiklikleri, stres gibi nedenler de kabızlığı başlatan nedenler olabilmektedir.

Anal Fissür denilen makattaki çatlaklara bağlı olabilir. Kakanın tutulması sonucu kaka içindeki sıvı vücut tarafından emilir ve kaka daha çok sertleşir. Sert kaka anal kanaldan geçerken anal fissür denilen makatta çatlaklara yol açar ve ağrıdan dolayı çocuk kakasını daha çok tutmaya başlar. Kaka tutuldukça daha çok sertleşir, böylece kısır bir döngü oluşur ve kabızlık kronikleşir.

Sıvı alımı mutlaka artırılmalı, lifli besinler, incir, kayısı gibi gıdalar verilmeli, dengeli beslenmenin önemi ve tedavinin uzun süreli olacağı bilinmelidir. Kabızlığı olan çocuklarda günde en az 2 kere 10 dk tuvalete oturtulmaları faydalı olacaktır.

En sık karşılaşılan kabızlık nedeni fonksiyonel nedenlerdir. Bunun dışında tedavi gerektiren kabızlık nedenleri altta yatan bir hastalığa bağlı olarak organik nedenler (Makat darlığı, Hirschsprung Hastalığı gibi hastalıklar) olabileceği unutulmamalıdır.

Kabızlık varlığında altta yatan bir hastalık olabilir, mutlaka bir doktor tarafından değerlendirilmelidir. Genelde kabızlığı başlatan bir neden vardır.


İzmir Çocuk Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!