İlişkilerde sağlıklı çatışma çözme döngüsü
İlişkilerde sağlıklı çatışma çözme döngüsü

-Çatışmalar, ilişkilerde beklenen ve tamamen normal olaylardır. Çatışmalarda kritik olan, bu çatışmaların nasıl ele alındığı, işlendiği ve çözüldüğüdür.

-John Gottman Çiftlerin çatışmaları yapıcı şekilde çözmeleri için 12 aşamalı Sağlıklı Çatışma Çözme Döngüsü’nü tanımlamıştır.

1. İlk olarak, ortada herhangi bir çatışma yokken, üzgün veya öfkeli olduğunuz bir zamanı düşünün, üzüntünüzün/kızgınlığınızın ne kadar sürdüğünü, ne kadar sürede sakinleştiğinizi belirleyip, bilgiyi partnerinizle paylaşın.

2. Bir çatışma durumunda, ikinizden birinin rasyonel düşüncenin veya kendi mantığınızın ötesinde üzülmüş veya öfkelenmiş olabileceğini kendinize hatırlatın.

3. Siz veya partneriniz çok yoğun üzüntü-öfke halindeyseniz, yapılacak en doğru şey daha sonra konuşmak için bir zaman ayarlamaktır.

4. Bu zamanı kim belirlerse, konuşmanın belirlenen zamanda yapılmasından o sorumludur.

5. Konuşmaya ara verdiğinizde, gerçek duygu ve düşüncelerinizi yazın. (Partneriniz bu aşamada ne yazdığınızı görmemeli)

6. Duygu ve düşüncelerinizi yazdıktan sonra, yazdıklarınızı tekrar okuyun ve gerçek duygularınızı belirlemek için zaman ayırın - bu çatışma bana nasıl hissettirdi?

7. Sakinleştiğinizde ve duygularınızı ifade edebildiğinizde, çatışmayı çözmek için nasıl sorumluluk alabileceğinizi planlayın.

8. Belirlenen zamanda, suçlamadan ve "sen" ifadesini kullanmadan duygularınızı birbirinizle paylaşın. Nasıl hissettiğinizi ifade ederken yalnızca “ben” ifadesini kullanın.

9. Bu konuşma sırasında, partnerinizin paylaştığı şeyleri anladığınızdan ve kabul ettiğinizden emin olun. Kabul etmeniz, onların "doğru" ya da "yanlış" olduğu anlamına gelmez, bunu unutmayın.

10. Partnerinizin söylediklerini çürütmeyi düşünmeyin; daha iyi bir anlayış kazanmak için sadece dinlemeli empati kurmalısınız.

11. İkiniz de duygularınızı paylaştıktan ve birbirinizi kabul edip onayladıktan sonra, çatışmayı çözmek için bireysel olarak oluşturduğunuz kararlarınızı paylaşın.

12. Son adımda ise, benzer çatışmalardan kaçınmanın yollarını belirleyin.


İzmir Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!