Her 700 canlı doğumun birinde Down sendromu dediğimiz bir genetik bozuklukla karşılaşıyoruz. Oldukça sık görülen Down sendromu, çocuklarda düşük zeka, kalp problemleri, lösemi gibi çok sayıda sağlık sorununa yol açıyor. Bir kadın gebe iken bebeğinde Down sendromu ve diğer sık görülen kromozom bozukluklarının varlığını araştıran başlıca üç test var: Bunlar ikili test, üçlü test ve dörtlü test.

Bunlardan ikili test : 11-14. haftalar arasında;

Üçlü test ve dörlü test :16-20. haftalar arasında yapılır.

Yapılan araştırmalara göre ikili testin bir bebekte Down sendromu olup olmadığını yakalama başarısı %85 civarındadır. Üçlü testin tarama başarısı %65; dörtlü testin ise %75'dir. Görüldüğü gibi, Down sendromuna dair en iyi bilgiyi ikili test vermektedir.

Bu nedenle eğer ikili testi yaptırdıysanız, üçlü ve dörtlü testi yaptırmaya gerk yoktur. Sadece 20. haftada ayrıntılı ultrason muayenesi ile bebekte olası organ sakatlıkları var mı baktırmalısınız. Bu muayeneyi perinatoloji alanında uzmanlaşmış herhangi bir klinikte yaptırabilirsiniz.

Eğer ayrıntılı ultrason yaptırma imkanımız yoksa, o zaman ikili test sonrası dörtlü test yapılarak, ikili testin hakkında bilgi vermediği bebekteki beyin ve omurilik sakatlıklarını gösteren AFP düzeylerideğerlendirilir.

Eğer ikili testin yapılma haftasını kaçırmış ve bir test yaptırmak istiyorsanız, o zaman dörtlü tarama yaptırabilirsiniz.

Sağlıklı günler dilerim.


Kırıkkale Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!