İdrar kaçırmada lazer tedavisi

İdrar kaçırmada lazer tedavisi

İDRAR KAÇIRMA:

Günlük yaşamda en sık görülen bu şikayet   60 yaş üstü kadınlarımızın %35 ini 60 yaş altında da yaklaşık dörtte birini etkilemektedir. Sıklıkla zor doğumlar veya tekrarlayan vajinal müdahaleler nedeniyle pelvik  taban yapısındaki bozulmalar, yırtılmalar nedeniyle mesane(idrar torbası) boynu bozulmakta ve idrar kaçırma problem ortaya çıkmaktadır. Bu şikayetleri nedeniyle maalesef hanımlar evden dışarı her çıkışlarında büyük kaygı ve huzursuzluğa kapılmaktadır. Bugün idrar kaçırma hastalarımıza yoğun ilaç ve cerrahi tedavi seçenekleri sunulmaktadır. Bu tedavilerin bir kısmı oldukça fayda sağlarken bir kısmı da hastaya fayda sağlamaktadır.

Biz stress inkontinasta I-Q OL sorgulamasını yaptıktan ve jinekolojik muayne ile tanı koyduktan sonra yeni tedavi seçeneklerinden Er- yag laser terapisinden bahsetmek istiyoruz. Minimal invaziv bu tedavi metodu ile hasta herhangi bir lokal veya genel  anestezi ALMADAN konuşarak terapi  alabilmektedir. Burada yapılan uygulamanın amacı  laser terapi yoluyla  kollagenizasyonu tetikleyerek mesane boynunun istemsiz hareketliğini engellemek ve pelvik anatomideki bozulmuş kollajenizasyonu onarmaktır. 

 

Bu makale 8 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Prof.Dr. Sevtap HAMDEMİR KILIÇ, Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı lisans eğitimini başarıyla tamamlayarak Tıp Doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise yine, Ankara Dr. Zekai Tahir Burak Kadın Hastalıkları ve Doğum Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı olmuştur.

Prof.Dr. Sevtap HAMDEMİR KILIÇ, Ankara Çankaya'da bulunan Özel Medicana International Ankara Hastanesi'nde hastalarına hizmet vermektedir.

Etiketler
Üriner inkontinans
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Prof. Dr. Sevtap Hamdemir Kılıç
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube