Her yönüyle kekemelik...
Her yönüyle kekemelik...

Kekemelik nedir?

Kekemelik, konuşmanın tekrarlandığı (ma-ma-masa gibi), uzatıldığı (mmmmasa gibi) veya seslerin ve hecelerin anormal duraklamalar ile kesildiği konuşma akıcılığındaki bir bozukluktur. Konuşma çabasıyla ilişkili olarak olağandışı yüz ve vücut hareketleri de görülebilir.

Genellikle kaygı, stres, heyecan anlarında artar.

Kekemeliğin nedeni nedir?

Kekemeligin net bir nedeni yoktur. Ancak son zamanlarda uzmanlar;

Genetik faktörler

Nörofizyolojik farklılıklar

Çevresel faktörler

gibi faktörlerin kekemelik üzerine etkisi olabileceği görüşüne sahiptirler. Ancak bilinmelidir ki; kekemeliğe neden olan şeyler ile kekemeliğin başlamasına neden olan şeyler farklıdır. Örneğin; büyük bir korku yaşamak veya bir yerden düşmek kekemeliğe neden olmaz! Yalnızca var olan kekemeliğin ortaya çıkmasına neden olabilir.

ÇOCUKLARDA KEKEMELİK

Tüm çocukların yaklaşık yüzde 5’i kekemelik döneminden geçer ve altı ay veya daha fazla sürebilir. Bunların 4/5i kendiliğinden düzelme gösterir. Yaklaşık yüzde 1’inde ise ergenlik ve yetişkinlikte de devam eder. Yetişkinlikte devam eden kekemeliğin doğurabileceği olumsuzlukları en iyi önleme yöntemi erken müdehaledir.

Kekemeliğin belirtileri nelerdir?

Kesintili konuşma, genellikle kelimelerin veya kelime bölümlerinin tekrarlanması, bunun yanı sıra konuşma seslerinin uzatılması gibi problemler görülür. Kekeleyen kişiler bu hataları diğer bireylerden daha sık yapar.

Kekeleyen bazı insanlar, konuşurken çok gergin veya nefes darlığı çekiyormuş gibi görünebilirler. Konuşma tamamen durabilir veya engellenebilir. Engellenme sırasında, ağız konuşmayı üretmek için, bazen birkaç saniye boyunca aynı pozisyonda sabit kalabilir, zorlu bir ses çıkabilir veya hiç ses çıkmayabilir. Biraz çaba gösterdikten sonra kişi sözcüğü tamamlayabilir.

Kekemelik tedavi edilebilir mi?

Bu soruyu cevaplamadan önce ‘tedavi’ kelimesinden ne anlamamız gerektiğine karar vermeliyiz. Eğer çocuğunuz erken çocukluk döneminde kekeliyorsa, yukarıda da bahsettiğimiz gibi, bunun gelişimsel olma ihtimali vardır ve bir süre sonra düzelme gösterebilir. Ancak eğer ergen ve yetişkinlik döneminde devam eden kekemeliğe sahipseniz terapiler ile bunun hayatınıza olan olumsuz etkilerini azaltabilir ve akıcılığınızı artırmayı hedefleyebilirsiniz.

İleriki yaşlarda devam eden kekemeliğin olumsuz etkilerini oluşmadan engellemek için erken müdehale oldukça önemlidir.

Ancak bu terapinin doğru merkezlerde, doğru kişiler tarafından uygulanması gerekir.

♠ ‘Kimler kekemelik terapisi verebilir?’

Diğer paylaşımlar için cocukvedil.com sitesine veya @cocukvedil insatgram profiline gözatabilirsiniz.

Kekemelik terapisi ne kadar sürer?

Terapi süresi kişiden kişiye farklılık gösterir. Kişi, bir uzman tarafından ayrıntılı olarak değerlendirildikten sonra süreç hakkında daha net ve doğru bilgi verilebilir.

’14 günde kekemeliğe son’ gibi iddiaların herhangi bir gerçeklik payı yoktur. Bu tarz iddialarda bulunan merkezlere güvenmemenizi ve maddi/manevi olarak kendinizi kullandırmamanızı öneririm.

Eğer kekemeliğe sahipseniz veya çocuğunuzun kekelemeye başladığını düşünüyorsanız bir dil ve konuşma terapisiyle iletişime geçip daha ayrıntılı bilgi alabilirsiniz.


Malatya Konuşma Terapisti uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!