Gebelikte en sık görülen kistler follikül kistleri ve korpus luteum kistleridir. Hamilelikte kist 1000 gebelikte 1 rastlanır. Bir çok anne adayının hamilelik ile yumurta kisti arasında belirgin farklar olsa da bu durumu karıştırdığı bilinmektedir. Yumurtalık kisti nedir, tedavisi ve tanısı nasıl olur, hamilelik ve yumurtalık kisti arasındaki farklar nedir, bunları sizin için bu yazımızda derledik.

Hamilelikte Kist Tanısı

Gebelikte tanı konulan kistlere mümkün olduğunca 2. Trimestere kadar (14-16. Hafta) müdahale edilmez.
16. haftaya kadar kistler genellikle kaybolur. Büyüklüğü 5-6 cm geçen kistler % 50 oranında kaybolmadan kalabilir.
5-6 cm den büyük olan kistler ortalam 20 haftalık gebeliğe kadar kaybolmazsa ameliyat planlanır. Bu haftadan önce yapılacak operasyon fetüs için risklidir. Bu hastallarda görülen belirtiler kistin torsiyonu, kistin kanaması enfeksiyona sebep olması ve ağrı yapmasıdır. En sık görülen belirti ağrıdır.

Yumurtalık kistlerinin belirtileri hamilelik belirtilerine benzer ancak bu durumu tespit edebileceğiniz bazı belirtiler vardır. Yumurtalık kisti olması durumunda dış gebeliğe benzer durumlar yaşamadığı sürece hamilelik süresince ağrı yaşamaz. Yumurtalık kisti olacabileceğinin belirtilerinden biri de hareket ettiğinizde ya da tuvalet ihtiyacınız geldiğinde oluşan keskin ağrıdır. Buradaki ağrınız çok keskin ve devam etme eğiliminde ise yumurtalık kisti olma olasılığı vardır. Bu durumu hissettiğinizde doktorunuza başvurmalı ve gerekli tanı ve tedavileri yaptırmalısınız. Böyle bir şüpheniz var ise sayfamızda randevu sayfasından randevunuzu oluşturabilirsiniz.

Hamilelikte Kist Tedavisi

Tedavi planında hastanın şikayetlerinin şiddeti, gebelik haftası, kistin büyüklüğü ve belirtilri önemlidir. Gebeliğin ilk trimesterinde tespit edilen kistlergenellikle takip edilir. Sadece kanama torsiyon şiddetli ağrı gibi durumlarda acil cerrahi müdahale düşünülür. Bunların dışında kitle büyümüş, iki taraflı veya 18-20. Haftalara kadar sebat ediyorsa operasyon planı 20. Haftaya kadar ertelenebilir.
Kistin malign (kötü huylu) olduğu düşünülürse bu haftalardan önce operasyon planlanabilir.

Özet olarak gebelikte herhangi bir sebeple ameliyat planlanacaksa ilk 3 ayın bitmesi beklenir. Ancak bazı durumlarda ameliyatı ertelemek mümkün değildir ve ameliyatın anne ve bebek üzerinde yaratacağı riskler konuşularak ameliyata karar verilebilir.

Hamileyken Kist Olursa Ne Olur?

Hamileliğin ilk dönemlerinde görülen yumurtalık kistleri genel olarak zararsızdır ve 20. haftaya kadar kaybolması beklenir. Ancak bu kistler büyürse veya semptomlar ile ortaya çıkarsa müdahale edilmesi gerekebilir. Genel olarak cerrahi operasyonlara bebek doğana kadar yanaşılmaz. Sürekli kistin kontrol edilmesi ve gözlemlenmesi önemlidir. Kist artık bebeğin yaşam alanını daraltmaya başladı ise iğne yardımı ile bu kistler kurutulmaya ve küçültülmeye çalışılır. Sezaryenle olan doğumlarda anında kist alınabiliniyorken, normal doğumlarda doğumdan bir süre sonra kistin alınması uygundur.


Bursa Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!