Guatr (tiroid bezi büyümesi) nedir?

Guatr (tiroid bezi büyümesi) nedir?

Tiroid bezi boynun ön tarafında yer alan kelebek şeklinde bir organdır. Ağırlığı yaklaşık 20-25 gramdır. Başlıca görevi tiroksin hormonunun üretimi ve salgılanmasıdır. Tiroksin hormonu genel olarak vücudun metabolik işleyiş hızının ayarlanmasından sorumludur.

Tiroid bezi bir anlamda vücudun enerji tüketiminin ayarından sorumludur. Hormon salgısının normal oluşuna ötiroidi, yetersizliğine hipotiroidi, fazlalığına hipertiroididenir.

Tiroid bezinin büyümesine guatr denir. Büyüme bezin tamamını kapsayacak tarzda yaygın(diffüz) veya bez içinde yumrular oluşturacak tarzda (nodüler)olabilir.

GUATR AMELİYATI NEDİR, KİMLERE GEREKİR?

Bazı yapısal (guatr) veya işlevsel bozuklukların tedavisini sağlamak amacıyla tiroid bezinin cerrahi olarak çıkartılması işlemine tiroidektomi denir. Halk arasında genellikle "guatır ameliyatı" olarak bilinir.

-Tiroid bezi boyunda baskı oluşturacak ölçüde büyümüş olanlara 
-Uzun vadede ilaç tedavisi ile hormonlarının kontrol altında tutulması zor olan hastalara
-Bezin içinde gelişen yumruları (nodülleri) 2-3 cm den büyük olan hastalara
-Yumruları küçük olsa dahi kanser gelişme riski nispeten yüksek olan hastalara
-Boyundaki büyümenin estetik açıdan aşırı derecede rahatsızlık oluşturduğu hastalara tiroidektomi ameliyat yapılması gereklidir.

Bu makale 20 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Mehmet Yavuz Çapan

Op. Dr. Mehmet Yavuz ÇAPAN, lisans öncesi eğitimlerinin ardından, İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi' nde başladığı tıp eğitimini tamamlayarak 1988 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise 1991-1995 yılları arasında Atatürk Üniversitesi Tıp Fakültesi Genel Cerrahi ABD yapmış ve Genel Cerrahi Uzmanı olmuştur.  Uzmanlık eğitimi sonrasında, 1993 yılında Erzurum Mareşal Çakmak Hastanesi' nde askerlik görevini yapmıştır. 1995-1997 yılları arası Erzurum Numune Hastanesi' nde, Ocak-Temmuz 1997' de Gaziantep Nizip Devlet Hastanesi' nde, Temmuz 1997' de Gaziantep Devlet Hastanesi' nde, 2001 yılında M. Ülker Acil İlk Yardım ve Travmatoloji Eğitim ve Araştırma Hastanesi' nde Genel Cerrahi Klinik Şef Muavini, 2001-2007 yılları arası  Avukat Cengiz Gökçek Devlet Hastanesi' nde Genel Cerrahi Uzmanlığı ve Başhekim Muavini, 2007 ...

Etiketler
Tiroid bezi
Op. Dr. Mehmet Yavuz Çapan
Op. Dr. Mehmet Yavuz Çapan
Gaziantep - Genel Cerrahi
Facebook Twitter Instagram Youtube