Gebelik hormonlarının etkisi ile karaciğer içindeki küçük safra kanallarının tıkanması ile oluşan bir hastalıktır. Tüm gebeliklerin ortalama %1 ‘inde görülür. Kesin nedeni bilinmemek ile birlikte çevresel ve hormonal ve genetik yatkınlığın bu tür durumlara neden olduğu düşünülmektedir. Vücuttan safra asitlerinin atılımında defekt olduğu için safra asitleri ve çoğu zaman karaciğer testleri kanda artmaktadır.

El, ayak ve tüm vücutta kaşıntı ve kaşıntıdan 1-4 hafta sonra ortaya çıkan deride sarılık bulguları ile ortaya çıkabilir. %3-10 oranında anne karnında bebek ölümlerine yol açabilen bir durumdur. Genellikle gebeliğin son 2 ayında görülür. Tarama testlerinde safra asit düzeyi 10 micromol /L üzerinde tespit edilir. Karaciğer enzim testleri 10 -25 Uygun diyet ve Ursodeoksikolik asit içeren ilaçlar ile safra asit düzeyleri ve karaciğer hormonları düşürülmek amaçlanır. Kaşıntının rahatlatılmasına yardımcı olmak adına gebeliğe uygun anthistaminik ilaçlar ile tedavi düzenlenebilir.

Gebelik takipleri daha sık düzenlenerek anne ve bebek sağlığı daha yakından takip edilmelidir. Ortalama 37. Haftada doğum planlaması yapılması gerekmektedir. Doğum sonrası ort 3- 6 ay sonra safra asidi ve karaciğer fonksiyon testleri mutlaka kontrol edilmeli ve eğer yükseklik devam ediyor ise gastroentereloji doktoru tarafından gerekli takipler ve tetkikler yapılmalıdır.


Ankara Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!