Epidural Doğum (Prenses Doğum ya da Ağrısız Doğum) Nedir?

Normal (vajinal) doğumda, doğum ağrılarını azaltmak için annenin bel bölgesine takılan epidural kateter yardımı ile ağrısız normal (vajinal) doğuma epidural normal (vajinal) doğum denilmektedir.

Epidural (Ağrısız) Doğum Nasıl Yapılır?

Doğumun düzenli ilerlemesi için, rahim ağzı açıklığı 3-4 cm’e ulaştığında Epidural anestezi ile normal (vajinal) doğum için epidural kateterin takılması gerekmektedir. Kateter takıldıktan sonra ilk ağrı kesici dozu anestezi uzmanı tarafından yapılır, annenin hareket etmesi, pilates topu desteği ile bebeğin annenin pelvis kanalından geçişinin hızlanması sağlanır, rahim ağzı tam açılana kadar aralıklı olarak ağrı hissedildiğinde yapılır, doğum sırasında ek doz yapmamak daha doğru olur, bebek çıktıktan sonra, doğum sonrası hemen epidural kateter anestezi doktoru tarafından çekilir.

Epidural Doğumda Anneye Verilen İlaç Bebeğe Zararlı Mı?

Epidural doğum’da, anestezide kullanılan ağrı kesici ilaçlar daha düşük dozlarda yapılmakta ve motor blok yapmadığından da anne rahatlıkla yürüyebilmekte, bu ilacın fetüs üzerine zararlı bir etkisi olmamaktadır.

Epidural Doğum Yapan Annenin Sakat Kalma Riski Var Mı?

Epidural doğum’da, felç yani sakat kalma olasılığı son derece nadirdir.

Bel/Boyun Fıtığı Olan Kişiler Epidural Doğum Yapabilir Mi?

Bel fıtığı ve boyun fıtığı düzeyinin vajinal doğum için uygunluğu konusunda beyin cerrahi hekiminin görüşü alınarak doğum şekli ve epidural doğum uygulanabilirliği belirlenir, doğum sonrası tespit edilen bel fıtığı, epidural anestezi ile normal (vajinal) doğum a bağlanmamalıdır.

Epidural Doğumun Avantajları Nelerdir?

Doğum sürecindeki ağrıları azalttığı için konforlu bir doğum imkânı sağlar, doğum uzadığında annenin dinleme olasılığını arttırır, anne doğuma daha aktif katılabilir, normal (vajinal) doğum sırasında acil sezaryen gerektiğinde, sezaryen sonrası ağrı kontrolüne katkı sağlar.

Epidural Anestezi Nedir?

Normal (vajinal) doğumda, doğum ağrılarını azaltmak için annenin bel bölgesinden bir iğne yardımı ile omiriliği saran zarın üstüne anestezi uzmanı tarafından yerleştirilen bir kateter yardımı ile aralıklı olarak ağrı kesici vererek hissedilen doğum ağrısını azaltmaya yönelik yapılan işleme epidural anestezi denir. Sadece doğum ağrısı değil, vücudun belli bir bölgesinde ağrıyı azaltmaya yönelik yapılan bölgesel anestezi yöntemidir.

Ne Zaman Epidural Anestezi Uygulanmalıdır?

Doğum için epidural anestezi rahim kasılmaları düzenli hale gelip, rahim ağzındaki açıklık 3-4 cm olduğunda uygulanmalıdır.

Kimler Epidural Doğum Yapamaz?

Kandaki Trombosit değerleri çok düşük olan, kan sulandırıcı ilaç kullanan, epidural anestezi uygulanacak bölgede enfeksiyonu olan gebeler epidural anestezi için uygun değildirler, daha önce geçirilmiş bel bölgesi ameliyatı olan gebeler epidural anestezi için uygun değildirler.

Epidural Doğumun Riskleri Var Mıdır? Nelerdir?

İşlem sırasında annede geçici ani tansiyon düşüklüğü, verilen ilaçlara bağlı bacaklarda geçici güç kaybı, %1 den daha az baş veya bel ağrısıdır.

Epidural Doğum Sırasında Nelere Dikkat Etmek Gerekir?

Epidural anestezi uygulandıktan sonra gelişebilecek düşük tansiyona bağlı fetal kalp atımı için Non stres test (NST) ile fetüsü hemen değerlendirmek gerekir, annede ağrı takibine göre aralıklı ağrı kesici uygulanmalı, doğum sonrası epidural kateter hemen çekilmelidir.


İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!