El yaralanmaları
El yaralanmaları

Mikrocerrahi ile Organ (uzuv) Kopmaları (Amputasyon) Onarımı

Parmak, el, kol veya başka organ veya doku kopmaları değişik nedenlerle oluşabilir. Kopan parçada mikrocerrahi ile dikilbilecek damar yapısı varsa büyük büyütme altında ( mikroskop veya büyüteçli gözlük ) çok ince dikişler ile yerine dikilebilir. Sinir onarımları mikrocerrahi teknik ile yapılır.

Sinir iyileşmesi yaklaşık olarak günde 1mm. uzama şeklinde oluşur. Ancak sinir lfleri kesik bölgenin ucuna kadar gelse bile iyileşmenin farkedilmesi 3. Aydan sonra görülür. Sinir iyileşmesi 6-7 yıl gibi uzun bir süreçte devam eder. Kopan parça işe yaramaz görünse bile temiz bir naylon torbaya konulur. Bu torba içinde buz olan birbaşka torba içine konularak en yakın mikrocerrahi tedavi yapılabilen merkeze hasta ile birlikte getirilmelidir. Doktor kopan parçanın kullanılabilir olup olmadığına karar vererek tedaviyi yönlendirir.

Tendon Kesileri ve Deri eksiklerinin Onarımları

Tendonlar hareketimizi oluşturan adelelerimizin bağlatı yerlerine uzandığı ince ve dayanıklı yapılardır. Aşırı ve ani kuvvet ile kopmalar görülebilir ancak daha çok kesilme tarzında taralanmalar görülür. Adelenin uzantısı olmalarından dolayı tendonu kesilen adele fonksiyon yapamaz ve adelenin oluşturduğu hareket gerçekleşmez. Kısmi kesilerde ise adelenin hareketi görülür ancak normal günlük akivite esnasında bile kopabilir. Kesilen adelenin kesik kenarları etrafa yapışarak hareket kıstlılığına veya takılmaya ( tetik parmak hastalığı gibi ) neden olabilir. Kesilen adele veya tendonların uçları bulunarak uygun cerrahi teknikler ile ( en çok Kessler tekniği kulanılır )

El Parmak Kırıklarının Onarımı

El ve parmak kırıkları açık kırık şeklinde olabileceği gibi kapalı kırık şeklinde de oluşabilir. Kırık kemikler plak vida ile veya tel yardımıyla uç uca getirilerek sabitlenir. Kırık ile birlikte damar, sinir ve tendon yaralanması varsa onarımları yapılır. Deri eksikliği varsa deri gerfti veya deri transferi yapılarak açık yaralar kapatılır. Plak ve vidaların kemiğin iyileşmesi sonrasında çıkarılması gerekmeyebilir. Teller ise kırığın yeri ve şekline bağlı olarak 30 gün ile 45 gün arasında çıkarılır.


İstanbul Plastik Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!