Anjiyo kalp damar (koroner) hastalığının kesin tanısını sağlayan ve nasıl bir tedavi gerektiğini gösteren en önemli teşhis aracıdır. Kateter adı verilen ince plastik tüplerle kasık veya el bileğinden damar içine girilir, görüntü altında kalbe kadar ilerletilir, koroner damar ağzına kateter yerleştirilir ve içerisinden opak madde verilerek değişik açılardan koroner damarların görüntüsü alınır.

Bu şekilde tamamlanan anjiyo ile koroner damarda bir darlık var mı? Varsa darlığın derecesi, sayısı ve yaygınlığı tespit edilmiş olur. Bir darlık yoksa koroner damar hastalığı yok denir. Darlık varsa görüntülere göre en uygun tedavinin (ilaç, balon-stent, bypass ameliyatı) ne olduğuna karar verilir.

Uzun yıllardır anijyo kasık damarından girilerek yapılmaktaydı. Ancak son yıllarda el bileği damarından girilerek yapılan anjiyo da yaygınlaşmaya başladı. İkisini karşılaştıracak olursak el bileğinden anjiyo hasta açısından çoğunlukla daha rahat ve konforludur. Kasıktan yapılanlarda görülen yatakta kum torbası altında 4-6 saat sırt üstü yatma, tuvalet ihtiyacını karşılamada zorluk gibi problemler yoktur. El bileğindeki tüp çekildikten sonra hasta rahat hareket edebilir, 2 saat sonra taburcu olabilir. Yine el bileğinden yapılan anjiyoda komplikasyon oranı daha düşüktür. Kasıktan yapılan anjiyolarda görülebilen kanama, damar genişlemesi gibi komplikasyonlar daha seyrek görülür.

Bununla birlikte, el bileğinden yapılan anjiyo hekim açısından biraz zorluk arz eder ve tecrübe gerektirir. Bu nedenle deneyimli ellerde yapılması gerekir.


Gaziantep Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!