Ekstrasistoller (erken ve geç vurular)
Ekstrasistoller (erken ve geç vurular)

Kalbin atışına SİSTOL denilmektedir, adından da anlaşılacağı üzere ekstrasistol kelimesi FAZLA ATIM anlamına gelmektedir. Bazen erken bazen de geç olabilmektedir. Hastalar bu durumu nabzını sayarken BOŞLUK yada göğüs kafesinde YUVARLANMA HİSSİ-ÇARPINTI-KABARMA HİSSİ şeklinde hissedip doktora giderler.

Genel inanışa göre birçok ritm bozukluğu ölümle ilişkilendirilse de ekstrasistoller genellikle masumdur, sıklıkla da tedavi gerektirmez. Ara sıra artıp azalabilirler. Özellikle anksiyete bunları tetikler, bu durumda hastalar çarpıntı şikayeti artar, aşırı miktarda olurlarsa göğüste ağrı, nefes darlığı, baş dönmesi ve göz kararması, bazen de bayılma yaparlar.

Ekstrasistollerin en sık nedenleri
1. Sinirlilik, gerginlik, anksiyete, panik bozukluk
2. Sigara tüketimi
3. Aşırı kafein ve alkol tüketimi
4. Troid hastalıkları, ateşli durumlar, ciddi kansızlık
5. Bazı ilaç tedavilerinin yan etkisi olarak
6. Yapısal ve doğumsal kalp ve kapak hastalıkları
7. Kalp damar hastalıkları ve kalp yetmezliği
8. Kan oksijeninin azaldığı akciğer hastalıkları
9. Gebelik

Ekstrasistollerin nabız ve göğüs kafesinde hissedilmesi ile başlayan bu maraton kardiyoloji uzmanının yapacağı bazı testler ile sonlanır. Öncelikle Kan tahlileri (kan sayımı ve guatr testi başta olmak üzere), EKG, EKO ve Efor Testi istenir, EKG Holteri ile sıklık ve yoğunluğu tespit edilir. Elde edilen sonuçlara göre tedavi şeması planlanır. Aralıklı ve izole görülen durumlarda tedavi gerekmez, ancak arka arkaya devamlı olan supraventriküler ve ventriküler taşikardi tablosunda ve hastanın aşırı şikayetci olduğu durumlarda tedavi planlanır.


İstanbul Kardiyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!