Doğum sonrası depresyon(pnd)

Doğum sonrası depresyon(pnd)

İntiharlara kadar götürebilen, "Doğum Sonrası Depresyon" her 10 anneden birinde görülmektedir. Doğum Sonrası Depresyonun belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki anneler korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Anne, çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir. "Doğum Sonrası Depresyon" (PND) ile başa çıkabilmek için en etkili ilaç, aile desteğidir.

Doğum sonrası depresyonun şiddetinin hafif ve kısa süreliden çok ağır ve uzun süreliye kadar değişiklik göstermektedir. Her on anneden birinin doğum sonrası depresyona girmektedir. PND`nin belirtileri şiddetine bağlıdır. Bu durumdaki kişi günlük yaşamın getirileriyle başa çıkmakta her geçen gün biraz daha zorlanabilir. Bu anneler,korku ve umutsuzluk hissedebilirler. Bazı anneler ise panik atak geçirebilir veya çok gergin ve alıngan olabilirler. Ayrıca annelerin iştahlarında ve uyku düzenlerinde de değişiklik olabilir ve çok ağır durumlarda psikotik bozukluklar ortaya çıkabilir. Böyle bir durumdaki anne günlük yaşamını sürdürmekte zorlanır, düşüncelerinde ve davranışlarında anormallikler görülebilir. Çok ağır durumlarda kendisine, bebeğine ya da başkalarına zarar verme düşüncelerine sahip olabilir.

Doğum Sonrası Depresyonun İlaci `Aile Desteği`

Aileden ve arkadaşlardan gelecek olan her türlü yardım annenin bu dönemi çabuk ve kolay atlatmasına yardımcı olacaktır.Özelliklede eşin anlayışlı ve paylaşımcı olması durumun daha hafif geçmesini sağlayacaktır. Ancak depresyonun ağır olduğu durumlarda ise mutlaka hekim kontrolünde tedavi edilmesi gerekmektedir.

Bu makale 9 Mart 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Op. Dr. Tolga Ecemiş

Op. Dr. Tolga ECEMİŞ, 15 Aralık 1974 tarihleri arasında Niğde'de doğmuştur. 1991 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesin'de başaldığı tıp eğitimini 1997 yılında tamamlayarak tıp doktoru unvanı almıştır. 1997- 2002 yılları arasında ise SSK Etlik Doğum Evi'nde Kadın Hastalıkları ve Doğum uzmanlığını almıştır. 2002-2004 yılları arasında Polatlı SSK Hastanesi'nde Başhekim olarak, 2004- 2006 yılları arasında SSK Ereğli Hastanesi'nde ve 2007 yılında Maya Tüp Bebek Merkezi'nde Kadın Doğum ve Tüp Bebek Uzmanı olarak görev yapmış olan Op. Dr. Tolga ECEMİŞ, 2008 yılında Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi IVF Merkezi'nde Tüp Bebek sertifika eğitimini tamamlamıştır.  2008-2009 yılları arasında kurucusu olduğu Ankalife Tüp Bebek Merkezi'nde Kadın Doğum Uzmanı olarak, 2009-2013 yılları arasında Akay Hastanesi Tüp Bebek Merkezi'nde Tıbbi Koordin ...

Etiketler
Doğum sonrası depresyon
Op. Dr. Tolga Ecemiş
Op. Dr. Tolga Ecemiş
Ankara - Kadın Hastalıkları ve Doğum
Facebook Twitter Instagram Youtube