Rahim kasılmalarının yani doğum ağrılarının birtakım yöntemlerle başlatılması, desteklenmesi veya arttırılmasına doğum indüksiyonu denir. Amaç doğum sürecinin hızlandırılmasıdır.
İndüksiyon işlemlerinin tümü hastane ortamında uygulanmalıdır. Genel olarak üç tür doğum indüksiyonu yöntemi vardır:
Doğum indüksiyonu (suni sancı) verilirse, bu
Müdahaleli Doğumkapsamına girer.
1-Amniotomi
En çok uygulanan doğal indüksiyon yöntemidir. Bebeğin içinde bulunduğu su yani amniyon kesesinin açılmasına amniotomi denir. Bu yolla hem anne vücudundan salgılanan bazı maddeler, hem de bebeğin kafasının direkt olarak rahim ağzı üzerine basınç etkisi ile doğum ağrıları başlayıp artabilir.
Ancak amniotomiden sonra 24 saat içinde doğum ağrıları başlamazsa anne ve bebekte enfeksiyon riskleri ortaya çıkabilir.
2- Oksitosin infüzyonu (Suni sancı)
Doğum indüksiyonu amacıyla uygulanan bir başka yöntem ise damardan oksitosin isimli ilacın serum içinde verilmesidir. Halk arasında verilen isim suni sancıdır. Uygulama nedeni ve şekli ne olursa olsun indüksiyona başlanmadan önce, dikkatli bir değerlendirme ve muayene yapılmalıdır. Bunun nedenle:
-Bebek ile annenin kemik çatısı arasında uygunsuzluk bulunmadığı belirlenmelidir.
-Bebekte bir pozisyon anormalliği bulunmamalıdır.
-Rahim ağzında doğuma hazırlık değişiklikleri gerçekleşmiş olmalıdır.
Uygulamaya mümkün olan en düşük dozlarda başlanır ve istenen yoğunluk, şiddet ve sıklıkta kasılmalar başlayıncaya kadar doz yavaş yavaş arttırılır. Anne adayının ve bebeğin çok yakın olarak izlenmesi gerekir, çünkü iki kasılma arasında rahmin gevşememesi veya kasılmaların çok uzun sürmesi hem anne hem de bebek açısından tehlikeli sonuçlar doğurabilir.
Doğumun izlenmesi yani monitörizasyonu NST (Non Stress Test) ile olur.
NST de, bebeğin kalp atımları ve rahim kasılmaları aşağıda görüldüğü gibi bir grafik kağıt üzerine basılır. Üst bölüm kalp seslerini, alt kısım ise rahim kasılmalarını gösterir.
3- Prostaglandin uygulaması:
Prostaglandin maddesinin ağızdan veya vajinal yolla uygulanmasıyla doğumun başlatılması veya hızlandırılmasıdır.
Prostaglandinler, genellikle günü geçen yani doğumu geciken veya bebekteki anormalliklerden dolayı gebeliğinin sonlandırılması karar verilen gebelere uygulanır.

İstanbul Kadın Doğum uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!