Diyabet hastalığı, toplumda "şeker hastalığı " adıyla bilinmektedir. Bol su içme, bol idrara çıkma, kilo kaybı gibi belirtileri olabileceği gib, hiç belirti vermeden, sinsi bir şekilde de ilerleyip, diğer organ hasarlarıyla da karşımıza çıkabilir.

Beslenme alışkanlıklarının değişimi, hareket kısıtlılığı, fast-food tüketimi artışı, işlenmiş gıdaya yönelme, stres ve kilo artışına bağlı olarak, son dönemde görülme sıklığı çok artmıştır. Yine diyabet hastalığında, genetik faktörlerin de rolü önemlidir.

Tanısı, kan testi ile olmaktadır. Tedavisinde, diyet, egzersiz, kilo kaybı, ilaçlar ( tablet veya insülin tedavisi) kullanılmaktadır. Tüm diğer hastalıklarda olduğu gibi, tedavi kişiye özeldir. Her diyabet hastasına aynı ilacı veremezsiniz, yan etkileri, organ fonksiyonları, eşlik eden ek hastalıklar da göz önüne alınarak, kişiye özel tedavisi düzenlenmelidir. Bir kez tanı konulduğunda, takip gerektiren bir hastalıktır. Doktorunuzun belirleyeceği aralıklarla, takiplerinizi aksatmamanız önerilir.

Sağlıklı günler dilerim.


İstanbul Dahiliye uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!