• Yulafın içinde beta-glukan adı verilen çözünebilir bir lif bulunmaktadır. Beta-glukan, yapılan çalışmalardan sonra kolesterol, diyabet ve mide-bağırsak problemi olan hastalar için çok yararlı olduğu bulunmuştur. Bu lifler kan şekerini düzenler, kolesterolü düşürür ve aynı zamanda mide ve bağırsak hareketlerini de düzenler.
  • Yulafı doğrudan tüketmekte zorluk yaşayanlar için, beta-glukana ulaşmak artık çok kolay. BETA-GLUCARE adında bir ürün var piyasada. Bu ürünü ben hastalarıma önermekteyim. Buradan da sizlerle paylaşmak istedim.
  • Beta- glucare kutusunun içinde, günlük 3 gr beta-glukan almamızı sağlayacak 21 küçük poşet var. Nötr bir tada sahip olan ürünü istediğiniz besine ekleyebilirsiniz. Ofiste masanızın üzerine koyup gün içerisinde küçük atıştırmalar yaparak veya ara öğünlerde tükettiğiniz yoğurdun içine ekleyerek günlük ihtiyacı karşılamak artık çok kolay…
Beta-glukanın insan sağlığı üzerindeki olumlu etkilerine bakacak olursak.
KAN ŞEKERİNİ DÜZENLER
Diyabet (şeker) hastaları kahvaltılarında veya ara öğünlerdeki yoğurduna beta- glukan ekleyerek, gün boyu kan şekeri kontrolü sağlanmasında fayda görürler.
Günlük alınan 3 gr beta-glukan ile tokluk kan şekerinde % 36, insülin salgılanmasında da % 44 ‘lük düşüş görülmektedir.
KOLESTEROLÜ DÜŞÜRÜR
Tüketilen beta-glukan midemizde jele dönüşür. Bu jel mide ve ince bağırsakta safra asidini bağlayarak dışkıyla birlikte atılmasını sağlar. Karaciğer tekrar safra asidi üretmek için vücuttaki kolesterolü kullanır. Böylelikle toplam kolesterol ve LDL kolesterolünde düşme gözlenir. Düzenli kullanımla kolesterolde % 10 düşme görülebilir.
MİDE VE BAĞIRSAK ÇALIŞMASINI DÜZENLER
İçerdiği yüksek lif sayesinde mide ve bağırsağın düzenli çalışmasını sağlar. Bağırsak hareketlerini düzenleyerek konstipasyon(kabızlık) görülme oranını düşürür.
TOKLUK HİSSİ YARATARAK KİLO KONTROLÜ SAĞLAR
Kan şekerini düzenleyici etkisiyle, iştah kontrolünde de yararlı etkiye sahiptir. Uzun süre tokluk yaratarak, kilo kontrol programlarında tüketilmesi olumlu sonuçlar gösterir.

Hatay Diyetisyen uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!