Ülkemizde 1908 yılında başlayan diş hekimliğinin kuruluş çalışmaları, bir yüz yıl içinde inanılmaz gelişmeler kaydederek ; bilimin, insanlığın faydasına kullanılması alanında önemli bir başarı göstermiştir.
Elbette biliyoruz ki hala günümüzde diş hekimine gitmekten korkan, korkmak bir yana kaçan kişiler vardır. Ancak, bir diş hekimi olarak açık yüreklilikle söylemek istiyorum ki, diş hekiminize başvurduğunuz ve o zaman zaman espriyle karışık- hayatta en sevmediğim koltuk- dediğiniz ünitemize oturduğunuzda bütün bu korkular adım adım geçecek ve yerini güven duygusuna terk edecek.
Teknolojinin nimetlerinden yararlanma konusunda, tüm dünya ülkelerinin diş hekimlerinden asla geri kalmayan, hatta çoğu zaman da daha önde olan ülkemizin yetenekli diş hekimlerinin, bu konuda size ne kadar çok yardımcı olacağından asla şüpheniz olmasın.
Sindirim sisteminin birinci organı olan ağzımızın sağlığı, her organımız için ayrı ayrı önem taşımaktadır.
Bir insanın ağzındaki bakteri sayısı dünyada yaşayan insanların sayısını kolayca geçebilir. Aynı zamanda, ağzında plak olmayan bir kişinin her dişinin yüzeyinde bin ila yüz bin arasında bakteri yaşarken, plağın olduğu bir ağızda her bir diş üzerinde bu rakamın yüz milyon ila bir milyar arasına olabileceğini iddia ediyor.
Ağzımızın içinde belli bir uyum içinde yaşamakta olan ve sayıları bu denli çok olan bakterilerden bazıları, kötü ağız bakımı sonucunda hastalık yapıcı özellik kazanarak, ağız hastalıklarına ve diş çürüklerine zemin hazırlarlar. Doğal olarak, aldığımız her lokmamızla beraber, hastalık etkeni olan bakterileri önce sindirim sistemimize, oradan da pek çok organımıza göndermeye aracılık ederiz.
Çözüm son derece basit; günde iki defa üç dakika süre ile dişlerimizi fırçalayacağız ve altı ayda bir diş hekimi kontrolüne gitmeyi ihmal etmeyeceğiz.
Bir dahaki yazımıza dek sağlıklı günler geçirmenizi dilerim.

Şenol ALKAN

İzmir Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!