Çeşitli sebeplerle renk değiştirmiş dişlere jel+LED ışığı uygulanarak dişlerin rengini birkaç tona kadar açıp beyazlatan oksijenizasyon yöntemine Bleaching ( Diş Beyazlatma ) denilir. Bu uygulama mutlaka diş hekimi tarafından ve/veya onun gözetiminde yapılmalıdır.

Dişlerde oluşan renklenmeler 2 çeşittir :

İçsel renklenmeler ; Diş fırçalama ile geçmeyen , dişin içine işlemiş renklenmelerdir. Dişler oluşurken meydana gelen yapısal bozukluklar ( İlaç kullanımına bağlı olarak veya fazla Flor kullanımına bağlı v.b ) bu sınıftadır. Bleaching işlemi ile büyük ölçüde tonu açılabilir.

Dışsal renklenmeler ; Dişin yüzeyini boyayan ajanlar ( Çay , Kahve , Sigara v.s ) sonucu oluşan renklenmelerdir. Diş taşı temizliği sonrası yapılan Polisaj ( Parlatma ) neticesinde bu lekeler giderilir.

Diş beyazlatma işlemi 3 yöntemle olur ;

Ev tipi ( Home Bleaching ) : Size özel hazırlanan plaklarla ve hekiminizin yönlendirmesi ile evde kendinizin uyguladığı yöntemdir. Çeşitli yoğunlukta jeller kullanılır. Jeller buzdolabında saklanmalıdır. İlk 3 gün arka arkaya , sonraki günler aralıklı olarak uygulanabilir. Kullanım süresince renklendirici ajanlardan ( Çay , Kahve , Sigara , Cola , Şarap , Tıbbi gargaralar v.s ) uzak durulmalıdır.

Ofis tipi ( Ofis Power Bleaching ) : Klinik ortamında hekim tarafından uygulanan bir beyazlatma yöntemidir. Genellikle 40 Dakika içerisinde istenilen sonuç elde edilir. Uygulamada diş etleriniz özel bir bariyer ile korunur çünkü bleaching jeller farklı oranlarda Carbamid Peroksit içermektedir ve diş eti ile temas etmemesi gerekmektedir. Beyazlatma jeli ardarda 20şer dakika LED ışığı ile aktive edilerek 2 kez uygulanır ve 40 dakikada işlem tamamlanır.

Ev+Ofis tipi : Her iki yöntemin birlikte uygulandığı yöntemdir. Ofis tipi beyazlatma bittikten sonra devam niteliğinde ev tipi beyazlatma ile desteklenir. Beyazlatmanın en uzun süreli kalıcı olduğu yöntem budur.

Sarı tonlu dişler bu yöntemle 3-6 ton beyazlarken yeşil-gri tonlu dişler daha zor beyazlar. Beyazlatma yapılacak dişlerde çatlak , hafif aşınmalar , derin dolgular yoksa işlem sonrası hassasiyet ve sızlamalar da çok az olur ve birkaç haftada geçer. Dişlerin beyaz kalma süresi dişe ve alışkanlıklara bağlı olarak 1-3 yıl geçerlidir.


Adana Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!