Dil yutma, konuşma ve tat ile ilişkili organımız olmasının yanı sıra genel sağlığın bir ifadesidir. Fakat aynı zamanda genel vücut sağlığımızın bir yansımasıdır ve çeşitli hastalıklar için erken tanı için kullanılabilir. Ayurveda ve Klasik Çin Tıbbının uygulayan hekimler küçük farklılıklarla olsalar da dil teşhisleri yapabilirler. Fakat Batı tıbbı gözüyle de bakmayı bilirsek vücuttaki pek çok problemi görebiliriz.

Normal bir dil, pembe renkli, orta kalınlıkta, çatlak, ülser, diş izleri bulunmayan ve üzerinde hafif beyaz nemli bir kaplama olan dildir. Canlı bir görünüme sahiptir ve esnektir. Titreme, yana hareket , kıvrılma veya bir tarafa kayma yoktur. Tüm tat tomurcukları düzgündür. B u görünümden farklı olan her durum bakmayı bilen gözler için vücut sağlığının bir belirtisidir.

Dile bakılarak vücut enerji düzeyleri, asit-alkali derecesi, hidrasyon durumu anlaşılabilir.

Dilde teşhis yapmak için hastanın doktora gelmeden önce acılı, körili, ekşi, sıcak bir şeyler yememiş olması gerekir, çünkü bu yiyecekler dilde geçici bir kırmızılık oluştur. Sigara dili sarıya döndürdüğü için birkaç saat sigara içilmeden ve dil fırçalanmış olarak gelinmesi gerekir. Çeşitli ilaçlar da dilin rengini değiştirebilir. Çeşitli ilaçların dile etkileri farklıdır:

Uzun süre antibiyotik kullanmak dilde soyulmaya neden olabilir ve bu antibiyotik kesildikten 2-3 hafta sonraya kadar uzayabilir.

Astım ilaçları ( bronkodilatatörler ) dilin ucunun kızarmasına neden olur.

Diüretikler dilin üzerindeki kaplamanın ( yin eksikliği ) kaybolmasına neden olur ve uzun yıllar kullanılan diüretikler dilde soyulmaya neden olur.

Anti-enflamatuar ilaçlar ( NSAID ) kırmızı noktalara ve daha ince bir dil yapısının oluşmasına neden olur. Bu ilaçlar yıllarca kullanılırsa dilde soyulmalar olur.

Kanser ilaçları dilin üzerinde siyah kuru kalın kahverengi-siyah bir kaplama oluşmasına neden olur.

Steroidler dilin kırmızı ve şişmiş olmasına neden olur.

Modern Batı tıbbı da dilin sistemik hastalıkların bir aynası olduğunun farkındadır ve dildeki belirtilerin isimlerini hastalıklar üzerinden açıklamaktadır.

Örneğin dilin renginin solukluğu hemoglobin eksikliğine, kırmızı oluşu demir ve Bvitamini eksikliğine, mor bir dil kalp sorunlarına, dilin üzerindeki kırışıklıklar A vitamini eksikliğine ya da dilin tam ortasında derin bir yarık olması omurga hastalıklarına ya da dilin kenarındaki diş izleri diş sıkmaya işaret eder.

Dil diş hekimlerinin her gün baktıkları fakat yeteri kadar anlamlandıramadıkları bir yer olsa da bütünsel diş hekimleri konuya hakimdirler ve dilinizde gördükleri farklılıklar için sizleri uyaracaklardır.

Dt. Tijen Secerli Dürer


İstanbul Diş Hekimi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!