Evliliklerinde veya ilişkilerinde problemler olan çiftlerin; birbirlerinden zamanla uzaklaştıkları ve aralarındaki duygusal bağın zayıflayarak kopmaya başlaması bilinen bir gerçektir. Ancak çiftlerin birbirlerinden uzaklaşmak yerine birbirlerine yakınlaşmaları evliliklerini ve aralarındaki dostluğu sağlamlaştıracaktır.

Çiftler sürekli aralarındaki sorunları konuşup tartışmak yerine, dikkatlerini gündelik basit konulara verdiklerinde ve havadan sudan konularda konuştuklarında; gerçekten birbirleriyle bağlantı kurar yani yakınlaşırlar.

Evli insanlar düzenli olarak, eşlerinin dikkat, sevgi, mizah anlayışı ve desteği için davetiye çıkarırlar. Bu davetiyeden sonra birbirlerine ya yakınlaşırlar ya da uzaklaşırlar. Yakınlaşma; duygusal bağlantı, aşk, tutku ve iyi bir cinsel yaşamın temelidir. Bu küçük sohbetlerle oluşan yakınlaşma ve duygusal birikim; çiftleri aralarında ciddi bir çatışma olduğunda koruyucu bir tampon görevi görür. Ayrıca çiftlerin zor dönemlerde bile, birbirlerine ve evliliklerine yönelik olumlu duyguları sürdürmelerini sağlar. Küçük vesilelerle eşinize yaklaşmanız uzun süreli bir sevginin anahtarıdır.

Çiftler birbirlerinin duygusal ihtiyaçlarını çoğu kez kötü niyetle değil, düşüncesizlik yüzünden göz ardı ederler. Çiftlerin birbirlerine daha fazla yakınlaşmaları hem evliliklerindeki dengeyi korur hem de aralarındaki sevginin kalıcılığını sağlar. Bunu fark etmeleri bile çiftin ilişkisinde büyük bir fark yaratır. Bilimsel araştırmalar; çiftler arasındaki yakınlaşmayı sağlayan ve stresi azaltan en etkili faaliyetin çiftlerin akşam bir araya gelerek günlerinin nasıl geçtiğine dair sohbet etmeleri olduğunu göstermiştir. Bu sohbetin ayrıca evlilik dışı günlük stresle de baş etmeyi kolaylaştırdığı gözlemlenmiştir.

Bir kahve molası

Siz de gününüzün 20-30 dakikasını eşinizle bir kahve içip sohbet etmeye ayırın. Ancak ana kural evlilik dışı konulardan konuşmak ve aranızdaki çatışmaları, sorunları tartışmamaktır. Onu zaten gün boyu yapıyorsunuzdur.

Bu küçük sohbet yaşamınızın diğer alanlarında birbirinizi duygusal açıdan desteklemek ve stresi azaltmak için iyi bir fırsattır. Bu sohbetleri alışkanlık haline getirdiğinizde birbirinizi desteklemeye ve anlamaya daha hazır olduğunuzu hissedecek ve aranızdaki sevgi ve güven artacaktır.

Böylesi bir etkinliği her gün yapmanız evliliğiniz açısından çok faydalıdır. Sonuçta eşinizin sizden yana olduğuna ve birlikte olduğunuza inanacaksınız bu da aranızdaki uzun süreli dostluğun temellerinden biri olacaktır.

Bu sohbeti yürütürken dikkat etmeniz gerekenler:

1. Sırayla konuşun

2. İstenmeden tavsiyede bulunmayın.

Eşinizin anlattığı soruna hemen bir çözüm önerirseniz, sorunu hafife aldığınızı veya göz ardı ettiğinizi düşünebilir ve ters tepki verebilir. Eşinize tavsiyeden önce anlayış gereklidir. Çözüm önermeden önce eşinize sorununu anladığınızı ve empati gösterdiğinizi belli etmelisiniz. Çoğu kez eşinizin istediği çözüm bulmanız değil iyi bir dinleyici olmanızdır. Genelde kadınlar erkekten tavsiye yerine anlayış ve şefkat isterler, erkekler ise kadınlardan anlayış ve sevecenlik göstermesini beklerler.

3. Gerçek bir ilgi gösterin

Tüm dikkatinizi eşinize verin, (dikkat dağıtacak TV, telefon v.b. kapatın), sorular sorun, göz teması kurun, anladığınızı belli edin.

4. Anlayışlı olun

Eşinize empati gösterin. Biriyle tartıştıysa ben de olsam sinirlenirdim gibi.

5. Eşinizden yana olun

Eşiniz mantıksız veya haksız bile olsa onu destekleyin. Karşı tarafı tutmayın, bu tutum eşinizin kırılmasına ve üzülmesine neden olur. Eşiniz işe geç gitti diye patronu azarladıysa “geç kalmamalıydın” demek yerine“ne büyük haksızlık” deyip eşinizi destekleyin. Burada önemli olan doğruluktan uzaklaşmak değil zamanlamadır. Eşiniz tavsiyeyi direkt istemiyorsa akıl değil, duygusal destek vermelisiniz.

6. Başkalarına karşı biz tavrı sergileyin

Eşiniz bir problem yüzünden kendini yalnız hissediyorsa dayanışma gösterin. Beraber olduğunuzu ona belli edin.

7. Sevgi gösterin

Eşinize sarılın, seni seviyorum deyin.

8. Duygularını onaylayın

Eşinize duygularının sizin için önemli olduğunu söyleyin mesela “canının neden sıkıldığını anlayabiliyorum, bu durum beni de korkuttu” gibi.

9. Eşinizin yerine düşünmeden direkt sorun

Eşinizi sizden iyi kimse tanıyamaz. Bazen tavsiye tam da aradığı şey olabilir. En iyi strateji, kendinizi gergin hissettiğinizde, birbirinizden ne istediğinizi sormaktır. Eğer eşiniz terfi etmek istediğini ama engellendiğini söylüyorsa; “sana nasıl yardım edebilirim? Seni yalnızca dinlememi mi yoksa şimdi ne yapacağın konusunda kafa yormana yardımcı mı olmamı mı istersin?”


Mersin Psikoloji uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!