Yemek zorunlu bir ihtiyaçtır ama etin pırasaya tercih edilmesi öğrenilmiş bir davranıştır. Su ihtiyacı zorunludur ama coca-cola, bira veya meyve suyu ile susuzluğu giderme tavrı öğrenilmiş tip davranışa girer. Su içme şeklindeki çözüm susama problemini giderirken alkol içme şeklindeki çözüm sadece semptomu (su içme isteğini) ortadan kaldırır. Zaten FMRI çalışmalarında da beyne verilen görüntü ile aynı görüntüyü hayal etmesi istenen kişilerde beynin aynı bölgelerinin aktif hale geldiği saptanmıştır.

(J.R.Palmatier,P.H.Bornstein; Effects of subliminal stimulation of symbiotic merging fantasies on behavioral treatment of smokers) Buyoloji isimli kitabın(Buyology: Truth and Lies About Why We Buy) yazarı Martin Lindstrom bir market çalışması için Warwick Univercity Neurosense Bölümünden Dr Gemma Colvert,Prof.Dr R.Silberstein öncülüğünde SİGARA KUTULARI üzerindeki resimlerin etkisini Fmrı ile araştırmasını ister. Araştırma sonucu bu resimlerin içerdiği yüksek ölüm çağrışımı nedeni ile aksi etki yaparak güçlü bir subliminal baskı yaratarak NUCLEUS ACCUMBUS’u uyardığını ortaya çıkarmıştır.

NUCLEUS ACCUMBUS beynin bir nevi arzu noktasıdır.Vücut bağımlılık yaratan bir şeyi (alkol, kumar, nikotin, sex ,tırnak yeme isteği, uyuşturucu,bilgisayar oyunları, telefonla konuşma isteği gibi) istediğinde çalışan uzman nöronlar içerir. Söz konusu bölgenin uyarılmasının tam mekanizması bilinmemekle birlikte uyarılma dozununun her defasında bir kademe daha yukarı tırmandığı saptanmış durumda; yani bu bölgede işler hiç iyiye gitmiyor. Cortex bu arzulara bir dereceye dek cevap veriyor veya karşı koyuyor.Cortexin devre dışı olduğu durumda ise beyin tamamen NA’nın emrine giriyor.Özellikle subliminal mesajlar Amigdala ve NA’nın uyarılması yolu ile buna yol açıyor.

Hatırlama ve bilginin geri getirilmesi için geçmişte alınan bilinç-altı mesajın hafızadaki bağlantılarının ( yani Sinapsların) fazla olması gerekir.Bu durum ancak her insanda yer alan,insan soyunun ortak hafızasındaki temel duygular düzleminde mümkün olur (DOĞUM, ÖLÜM, SEKS, KORKU, AÇLIK VB. ) Yani temel beyin programı ile gelen herhangi bir uyarı arasında bir rezonans olabilmesi için her insanın geçmiş yaşantısı farklı ve tıpkı parmak izi gibi tek ve eşsiz olduğu için mesaj yerini ancak her insanda ortak olan TEMEL ARKETİPLER kanalı ile bulabilmektedir.Acımasız piyasa kurtları da bunu tepe tepe kullanmaktadır.

Form of neural or behavioral plasticity

(Nöral ve davranışsal esneklik)

Type of reinforcer(Güçlendirici kaynakları)

Sources

Opiates

uyuşturucu

Psycho­stimulants

Fizyolojik stimulan

High fat or sugar food

Yüksek yag ve şeker

Sexual reward

Cinsel faaliyet

Physical exercise
(aerobic)

Fiziksel eksersiz

Environmental
enrichment

Çevresel zenginlik

ΔFosBexpression in
nucleus accumbens D1-typeMSNs

[4]

Behavioral plasticity davranışsal esneklik

Escalation of intake

Alım yükselişi

Yes Evet

Yes

Yes

[4]

Psychostimulant
cross-sensitization

Psikostimulanların çapraz hassasiyete girmesi

Yes

Not applicable

uygulanamaz

Yes

Yes

Attenuated

zayıf

Attenuated

[4]

Psychostimulant
self-administration

Psikostimulanların özyönetimi

[4]

Psychostimulant
conditioned place preference

Stimulanların koşullu yer tercihi

[4]

Reinstatementof drug-seeking behavior

İlaç arayışı davranışına geri dönme

[4]

Neurochemical plasticity nörokimyasal esneklik

CREBphosphorylation
in the
nucleus accumbens

CREB fosforilizasyonu

[4]

Sensitized dopamine response
in the
nucleus accumbens

Dopamin duyarlılığı

No

Yes

No

Yes

[4]

Altered striatal dopamine signaling

Beynin bazal ganglionlarından nucleus caudatus, nucleus lentiformis ve bunları birbirinden ayıran capsula interna’dan oluşan, transversal kesitlerde çizgili görülen telencephalon’un bir bölümünün dopamine duyarlı hale gelmesi

↓DRD2, ↑DRD3

↑DRD1, ↓DRD2, ↑DRD3

↑DRD1, ↓DRD2, ↑DRD3

↑DRD2

↑DRD2

[4]

Altered striatal opioid signaling

Beynin bazal ganglionlarından nucleus caudatus, nucleus lentiformis ve bunları birbirinden ayıran capsula interna’dan oluşan, transversal kesitlerde çizgili görülen telencephalon’un bir bölümünün uyuşturuculara duyarlılığı

↑μ-opioid receptors

↑μ-opioid receptors
↑κ-opioid receptors

↑μ-opioid receptors

↑μ-opioid receptors

No change

No change

[4]

Changes in striatalopioid peptides

Striatal bölümün peptitlere duyarlılığı

↑dynorphin

↑dynorphin

↓enkephalin

↑dynorphin

↑dynorphin

[4]

Mesocorticolimbic synaptic plasticity

Number of dendrites in the nucleus accumbens

Dendrit sayısı

[4]

Dendritic spine density in
the
nucleus accumbens

Dendritik açısal momentum yoğunluğu

[4]


İzmir Biyolog uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!