Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Burun ameliyatı sonrası dikkat edilmesi gerekenler

Ameliyat sonrası burun içindeki tamponlar niteliğine bağlı olarak 2 gün – 1 hafta kalabilir. Kendiniz çıkarmaya çalışmayınız.

Tampon kaldığı sürece burnun ön tarafından ve genizden gelen sızıntı normaldir, yemek yeme ve hareket esnasında artabilir. Bu sızıntı kanama halini almadıkça önemli değildir.

Burun delikleri kapalı olacağından ağızdan nefes almak zorundasınız. Buna bağlı olarak dudaklarda, ağız ve boğazda kuruluk, nefes açlığı hapşırma hissi ve baş ağrısı olabilir.

Tampona bağlı olarak burunda yanma hapşırma olabilir.

Yatarken mümkün olduğunca dik pozisyonda yatılmalıdır. Yastık sayısı artırılabilir, fazla kanama durumunda burun üzerine buz uygulaması yapılabilir.

Buz uygulaması ilk ve ertesi günü öğlene kadar yapılır,her yarım saatte 15-20 dk kadar konur. Bandajların ıslanmaması için buzu poşetlerde ve altına peçete, gazlı bez veya tülbent konur.

Çok fazla çiğneme gerektiren ve sıcak yiyeceklerden sakınmalı bol sıvı alınmalı ve yumuşak yiyecekler tercih edilmelidir.

Ameliyat sonrası aspirin, sigara ve alkol kanama riski doğuracağı için en az 1 hafta süre ile kullanılmamalıdır.

İlaçlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Bepanthene krem sürülmeli.

Tamponlar alındıktan sonra verilen solüsyonlar düzenli olarak kullanılmalıdır. Burun tam iyileşene kadar tıkanma olabilir.

Ameliyattan sonra en az 1 ay süreyle şiddetli bir şekilde burnunuzu sümkürmemeli ve dışarıdan gelen darbelerden sakınmalısınız.

Bu makale 3 Eylül 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB

Yazar toplam 1 makale yazdı.

Etiketler
Burun ameliyatı
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin
Yrd. Doç. Dr. Mehmet Metin
Kayseri - Kulak Burun Boğaz hastalıkları - KBB
x
Facebook Twitter Instagram Youtube