1- Botoks bir tür yılan zehiridir.

Yanlış: Botoks bakterilerden elde edilen bir tür kas gevşeticidir. Çeşitli işlemlerden geçirilerek sadece enjekte edildiği bölgede etkili hale gelmektedir.

2- Botoks enjeksiyonları çok ağrılıdır.
Yanlış: Aslında enjeksiyon için çok ince özel iğneler kullanmaktayız. Her ne kadar lokal anestezi yapan kremler kullanılsa da genellikle botoks enjeksiyonları hiçbir uyuşturmaya gerek kalmadan yapılabilmektedir. Oluşan ağrı çok kısa süreliğine bir sivrisinek ısırığından fazla değildir.

3- Botoks sadece kırışıklıklar içindir.
Yanlış: Botoks sadece kozmetik amaçlı kullanılmamaktadır. Migren tedavisinden, saçlı deri, koltuk altı ve el ayasındaki aşırı terlemenin giderilmesi, hatta yapılan son çalışmalarda depresyon tedavisine yardımcı olmaya kadar birçok tıp alanında kullanılmaktadır.

4- Eğer botoks kullanmayı bırakırsam kırışıklıklarım eskisinden de kötü hale gelir.
Yanlış: Botoks kullanmayı bıraktığınızda yüzünüzdeki kırışıklıklar ancak botoks kullanmaya başlamadan önceki halinize döner. Daha kötü olmaz. Sonuçta diyelim ki 2 yıl botoks kullandınız, böylelikle 2 yılda oluşacak kırışıklıklardan da kurtulmuş olursunuz. Bunu bir nevi yüz yaşlanmasını duraklatmak olarak da görebiliriz.

5- Botoksu sadece kadınlar yaptırır.
Yanlış: Kadınlar kadar olmasa bile erkeklere de botoks yapmaktayız

6- Botoks yaptırırsam yüzüm maske gibi olur kaşımı gözümü hareket ettiremem.
Yanlış: Botoks doğru ellerde yapıldığı zaman yüz mimiklerinin tamamen ortadan kalkmasına neden olmaz, sadece sert ve kırışık görünüşü ortadan kaldırır. İyi bir botokstan sonra kaş ve yüz hareketleri hala mevcuttur sadece görünümünüz gençleşmiştir.

7- Botoks güvenli değildir.
Yanlış: Yılda milyonlarca kişiye botoks yapılmaktadır. Botoksla ilgili bilimsel çalışmaların 40 yıldır, kozmetikte kullanımının da 25 yıllık olduğunu düşünürsek botoks oldukça güvenlidir. Hatta botoksun aspirinden bile daha güvenli olduğunu söylemek doğru olur.

8- Botoks yapıldıktan sonra kırışıklıklar sonsuza kadar kaybolur.
Yanlış: Botoksun etkileri geçicidir. Kırışıklıkların kaybolduğu dönem yaklaşık 4-6 ay sürmektedir.

9- Botoks kadar etkili cilt kremleri vardır.
Yanlış: Hiçbir krem botoksun yaptığı etkiyi yapamamaktadır. Bu kremler cildin yüzeyel tabakalarını etkilemekte botoks gibi derindeki kas tabakalarına fazla etki edememektedir. Sonuçta kremlerle aynı etkiyi almak mümkün değildir.

10- Botoksun birçok yan etkisi vardır.
Yanlış: Botoks yapıldıktan sonra genelde insanlar vücutlarında bir rahatsızlık hissetmezler. Ama az sayıda kişide geçici kısa süreli baş ağrısı olmaktadır.

11- Botoks bağımlılık yapar.
Yanlış: Elbette ki botoks bağımlılık yapmamaktadır. Olsa olsa botoks yaptırıp daha genç görünen kişiler aynı görünümü tekrar elde etmek için tekrar botoks yaptırmayı tercih etmektedirler.

12- Botoks yüzdeki çöküntüleri doldurmak için kullanılır.
Yanlış: Botoks bir dolgu maddesi değildir yüzdeki çöküntüler hacim etkisi olan dolgu maddeleri ya da kişinin kendinden aldığımız yağ dokusu ile doldurulur.

13- Botoks çok pahallıdır.
Yanlış: Botoksun yaygınlaşmasıyla beraber fiyatı da oldukça makul düzeylere gelmiştir. Belkide birkaç aylık bakım kremleri fiyatına botoks yaptırabilirsiniz.

14- Botoks yüzde sadece belli bölgelerde kullanılır.
Yanlış: Botoks sadece kaş çatma çizgisi ya da göz kenarlarındaki kazayağı çizgilerini gidermede kullanılmaz. Ağız köşelerine daha mutlu bir görünüm verilmesi boyun çizgilerinin yok edilmesi gibi farklı yerlerde de kullanılabilir.

15- Botoks yaptırmak için yaşlı olmak gerekir
Yanlış: Bu tamamen yersiz bir düşüncedir. Genelde botoks yaptığım hastalar otuzlu kırklı yaşlardan itibaren botoks yaptırsalar da bazen daha genç yaşlarda da kırışıklıklar oluşmaktadır. Bu kırışıklıklar tamamen oturmadan botoks yaptırılması daha doğrudur.

16- Botoks vücudumuzda birikir
Yanlış: Botoks vücuttaki enzimler tarafından yıkılan bir toksindir. Vücutta birikmez. Bu yüzden de yaklaşık 4-6 ayda bir tekrarlamak gerekmektedir.

17- Botoks enjeksiyonu sonrası 4 saat içinde uzanıp yapmamak gerekir.
Yanlış: Botoks enjeksiyonundan sonra normalde günlük nasıl davranıyolarsa öyle devam etmelerini önermektedir. Uzanmak ya da ayakta durmak tedavi etkisini ne artırır nede kötüleştirir. Sadece elle enjeksiyon bölgelerini fazla ovuşturmak toksinin komşu bölgelere dağılmasına neden olabilir ve tavsiye edilmez.

18- Botoks enjeksiyonu sonrası uçak yolculuğu yapılmaz.
Yanlış: Bu yanlış inanış muhtemel doktorlar tarafından ortaya atılmıştır. İçindeki mantık farklı kabin basıncında, yapılan botoksun istenmeyen komşu yüz bölgelerine özelliklede üst göz kapağına geçip kapakta düşüklük oluşturmasıdır. Bu mümkün değildir basınç farkı buna neden olmaz ama o bölgeyi fazla ovuşturmamanın önemini bir kez deha vurgulamak isterim.

19- Farklı marka botokslar farklı süreler etki gösterirler.
Yanlış: Aslında piyasadaki botilinum toksin ya da bizim bildiğimiz adıyla botoks içeren ilaçlar hemen hemen aynı şekilde ve süre boyunca etki gösterirler.

20- Hamilelik sırasında yapılan botoks tehlikelidir.
Yanlış: Yapılan çalışmalar ve hamile olduklarını bilmeden botoks yaptırıp sonrasında sağlıklı bebek doğuran milyonlarca kadın düşünüldüğünde botoks bebeğe zarar vermemektedir. Tüm bu bilgilere rağmen hamilelik sırasında botoks enjeksiyonu tavsiye edilmez.

DİP NOT: Botoks yaptırma amacı ile gittiğinizde şimdiye kadar bir çok insanın yaşadığı olumsuzlukları yaşayabilirsiniz. Deneyimli medikal estetik hekimlerinin elinde botoks bir amaç değil; yüzü gençleştiren, istediğimiz gibi şekillendiren, yaşlanmadan ve yer çekiminden koruyan mucizevi bir iksirdir.


Adana Medikal Estetik Uzmanı uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!