Besin alerjisinde beslenme

Besin alerjisinde beslenme

Besin alerjisi, besinlere karşı vücudumuzun vermiş olduğu anormal tepkidir. Klinik olarak belirtiler hafif olabildiği gibi ölümcül de olabilir.

Besin alerjisi gelişiminde, bağışıklık sistemimizin besinlerdeki bazı proteinleri tehdit unsuru olarak algılayıp onlara karşı Ig E antikoru üretmesiyle başlar.

Besin alerjileri daha çok çocukluk döneminin sorunlarından birisidir. Anne sütü alan bebeklerde genellikle ek gıdalara başladıktan sonraki dönem ciltte ürtiker, kızarıklık, ya da egzema şeklinde ortaya çıkabilir.

Alerji riski en fazla olan besinler aşağıda verilmiştir. Ancak her besine karşı alerji oluşabileceği unutulmamalıdır.

İnek sütü

Yumurta

Balık

Yer fıstığı

Kuruyemişler (fındık, ceviz, antep fıstığı, vb)

Kabuklu deniz ürünleri

Soya

Buğday

Bakliyatlar

Susam

BESİN ALERJİSİ OLAN HASTALARDA ÖNLEMLER

Besin alerjisi tanısı konulan hastaların yakınları belirtilerin tanınması ve gerekirse acil tedavisi konusunda bilgilendirilmelidir.

Anafilaksi gibi ciddi reaksiyonu olan hastalara adrenalin otomatik enjektörü verilmeli ve kullanımı konusunda eğitilmelidir.

Her hastaya acil eylem planı düzenlenmeli.

Besin alerjisi olan çocuk okulda arkadaşlarının yiyeceklerini paylaşmamalıdır.

Hasta ve ailesi besin alerjenleri ve bunlardan kaçınma konusunda eğitilmelidir.

İşlenmiş, dondurulmuş veya paketlenmiş gıdalar gizli besin proteinleri içerebilir; alışveriş sırasında besin etiketleri ve içerikleri dikkatle okunmalıdır.

Restoranlarda yenen yemeklerde de gizli besin alerjenleri olabilir; hazırlayan kişilerden yiyecek içerikleri hakkında bilgi alınmalıdır.

Bebeklik-çocukluk çağında en fazla inek sütü, tavuk, yumurta, soya fasulyesi ve buğday alerjisi olurken yetişkinlikte daha çok kabuklu deniz ürünleri, balık, yer fıstığı, kabuklu yemiş alerjisi olur.

Bazı alerjiler yaşa bağlı olarak geçebilirken bazıları hayat boyu sürebilir.

Bazı besinlere alerjisi olanların çapraz reaksiyon sonucu diğer besinlere de alerjisi olabilir. Örnek verecek olursak: İnek sütüne duyarlı olanlar koyun ve keçi sütüne de duyarlı olabilir. Fındık alerjisi olanların polenlere ve taze sebze-meyveye de alerjisi olabilir. Aynı şekilde polen alerjisi olanların kivi, muz, şeftali vb. meyvelere de alerjisi olabilir. Süte duyarlı olanlar sığır etine, yumurtaya alerjisi olanlar da tavuk etine karşı alerjen tepki gösterebilir.

BESİN ALERJİSİ OLANLARA YÖNELİK TIBBİ BESLENME TEDAVİSİ

Alerjik olan besinler diyetten çıkarılmalıdır.

Besin alerjisi olan hastalarda ortaya çıkan hafif reaksiyonlarda antihistaminik ilaçlar ve kortikosteroidler kullanılabilir

Anafilaksi öyküsü olan ve/veya yüksek riskli besin alerjili hastalara adrenalin oto-enjektör verilmeli ve kullanımı hakkında bilgilendirilmelidir. Anafilaksi ani başlayan ve acil bir durum olduğu için hastalar ya da ebeveynler adrenalin oto-enjektör’ü mutlaka yanlarında bulundurmak zorundadır.

İnek sütü alerjisi olanların beslenmesi çok önemlidir. İlk 6 ay anne sütü yeterlidir. Fakat anne sütünün yetmediği durumlarda inek sütünün yerini tutan süt alerjisi içermeyen mamalar kullanılmalıdır.

İNEK SÜTÜ ALERJİSİ OLAN ÇOCUKLARIN YEMEMESİ GEREKEN BESİNLER:

Sütün her formu

Tereyağı, margarin, kaymak, hayvansal yağlar

Yoğurt, krema, puding, sütlü tatlılar

Peynir, krem peynir, lor peyniri, peynir altı suyu

Kefir, ekşi krema, kesilmiş süt

Kazein

YUMURTA ALERJİSİ OLAN ÇOCUKLARIN YEMEMESİ GEREKEN BESİNLER:

Yumurta ve yumurta ile yapılan yiyecekler

Albümin

Lizozim

Mayonez

Bebe bisküvisi

Bazı makarna ve pasta ve şekerlemelerde de bulunabilir. Bu yüzden etiket okumayı ihmal etmeyin.

BESİN ALERJİSİNDEN KORUNMAK İÇİN YAPILMASI GEREKENLER:

En az 6 ay anne sütü verilmelidir.

Erken ek besine geçiş önlenmelidir.

Riskli bebeklerin annelerine fındık, fıstık, ceviz, badem gibi alerjenler verilmemeli.

Riskli bebeklere 1 yaşına kadar süt ve süt ürünleri, 2 yaşına kadar yumurta, 3 yaşına kadar balık, fıstık, fındık gibi yağlı tohumlar verilmemeli.

Atopik annelerin bebeklerinde gebelik ve emziklilik dönemi boyunca hipoalerjenik diyet uygulanmalı.

Bu makale 30 Eylül 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

2019 yılında Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesinden iyi bir derece ile mezun oldum. Okul stajı, aile sağlığı merkezi stajları, hastane stajları, huzurevleri stajları, özel sektör stajları yaptım. Mezun olduktan kısa bir süre sonra iş hayatına başladım. Ve sizlere doğru bilgileri aktarmaya devam ediyorum. Günümüzde hiçbir şey sabit kalmıyor her şey değişiyor. Buna sağlık da dahil. Eskiden ve günümüzde de bize dayatılmaya çalışılan yanlış bilgileri size gösterip bu bilgilerin doğrularını hep beraber öğreneceğiz. Beraber çalıştığımız süreçte sadece kilo verip-almayacaksınız en önemli kısım olan sürdürülebilirliği de öğrenmiş olacaksınız. Yanlış bilgilerden kurtulup doğru bilgiler ışığında yolumuza devam edeceğiz.  Ben bu yolda yürümeye hazırım peki ya siz hazır mısınız ? Hazırsanız sizi de bu güzel yolculuk için bekliyorum ...

Etiketler
Besin alerjisinin etkileri
Dyt. Ersan Yavuz Yılmaz
Dyt. Ersan Yavuz Yılmaz
Mersin - Diyetisyen
Facebook Twitter Instagram Youtube