Bağımlılığın sebepleri ve tedavi süreci

Bağımlılığın sebepleri ve tedavi süreci

Bağımlılığın davranışsal, sosyal, biyolojik ve genetik nedenleri var fakat hiçbir neden bağımlılığı tek başına açıklamakta yeterli değil. Alkol, sigara, uyuşturucu, kumar, internet, teknoloji, kafein, yeme, seks, spor, alışveriş bağımlılığı şeklinde birçok bağımlılıktan bahsetmek mümkün. Bağımlılık türleri farklı farklı olsa da hepsi hemen hemen aynı sebeplere dayanıyor. Bir bağımlılığa sahipseniz başka bir bağımlılığınız olma ihtimali artar.

Bağımlılıkta risk faktörleri:

Çocukluktaki ihmal ve istismar

Ailede ruhsal rahatsızlıklar

Arkadaş çevresi

Boşluk hissi

Kişide ruhsal rahatsızlıklar

Yeterince ilgi ve sevgi görmemiş olmak

Hatalı düşünceler: “Sigara içmek havalıdır.” gibi.

Travmatik olaylar, boşanma, ölüm, iş kaybı, gibi.

Bağımlı olan kişi, çevresiyle uyum kurmakta güçlük yaşar. Günlük hayata adapte olmakta zorlanır. Ailevi ve maddi sorunlarla boğuşabilir. Uykusuzluk ve kronik yorgunluk gibi fiziksel belirtiler, Sürekli olarak yalnız kalmak istediğini ifade etmek ve bağımlılık davranışı ile ilgili yalan söylemek gibi belirtiler de bağımlılık geliştiğinin işaretleridir.

Bağımlılığı hayatınızdan çıkarmaya karar verdiğinizde ondan mahrum kalmanız gerekir. Ve bu bağımlılığın yerine başka bir şey koymak gerekecektir. Bağımlılığınızla mücadele ederken kriz anında hislerinizi, düşüncelerinizi yazıya dökmek ve kendinizi anlamaya çalışmak çözümün ilk basamakları. Çünkü bağımlılığı tetikleyen şey ruhsal boşluk. O boşluğun sebebi ne? Duygularınızı bastırıyor olabilirsiniz. Yaşadığınız olaylara sağlıklı tepkiler verebilirseniz bağımlılık geliştirme ihtimaliniz düşer. Çok mutsuz olduğunuzu varsayalım, sigara içerek rahatlıyorsunuz. Her üzüldüğünüzde bir sigara yakıyorsunuz. Bu sizin üzüntünüzü hafifleten bir davranış oluyor. Bedensel olarak bağımlılık yaptığı da bir gerçek. Nikotini vücuttan atmak ve vücudu buna alıştırmak için ayrıca bir çalışma yapmak gerekir. Üzgünken yaptığınız bu davranış hayatınızın her gününü kapsıyor. Bir bağımlılık halini alıyor. Sigarayı bırakmaya karar verdiniz ve temelde yaşadığınız olumsuz duyguları çözümleyemediniz. Sigara bağımlılığının yerini başka bir bağımlılık alabilir. Bu aynı zamanda alışkanlıklarla da ilgili. Yani siz davranışlarınızı kontrol edebilirseniz duygu ve düşüncelerinizi de kontrol edebilirsiniz. Olumsuz alışkanlıkların yerine olumlu ve sizi iyi hissetirebilecek alışkanlıklara sahip olmak sizi bağımlılıklardan uzak tutmaya yardımcı olur.

Bağımlılığınızı yenmek için öncelikle buna neden başladığınızı düşünün. Sizi buna ne itti? Neden bunu yapmaya ihtiyaç duydunuz? Temelde hissettiğiniz yıkıcı duygularla yüzleşmeniz ve bunları kabullenmeniz bağımlılığı ortadan kaldırabilecek kalıcı bir yöntemdir. Vücudunuzu, duygularınızı, kendinizi dinlemeniz gerekir. Günlük hayata adapte olmakta zorlanıyorsanız, bağımlılığınız rahatsız edici boyuta ulaştıysa, depresif belirtileriniz fazlaysa bir uzmandan destek almanız gerekir.

Bu makale 26 Haziran 2020 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar
Psk. Dan. Mehlika Zeynep Yurt Psikoloji

Yazar toplam 7 makale yazdı.

Etiketler
Bağımlılık sebepleri
Psk. Dan. Mehlika Zeynep Yurt
Psk. Dan. Mehlika Zeynep Yurt
Ankara - Psikoloji
x
Facebook Twitter Instagram Youtube