Çok sık karşılaşılan, ani (akut) gelişen ve acil ameliyat gerektiren ciddi bir hastalıktır. Hastalığın doğru teşhisi ve vakit kaybetmeden ameliyat edilmesi, hastanın sonraki hayatını etkiler. Müdahale de gecikilen durumlarda apandisit delinir ve içindeki dışkı ve mikrop karın boşluğuna akar. Çevredeki karın zarı ( periton ) ve organlarda zarar vermeye başlar. Karın zarı iltihabına (peritonit) ve abselere yol açar. Bu durumda yapılan ameliyat hem zor, hem tehlikeli, hemde çevrede zarar oluştuğu için, erken veya geç dönemde bağırsakların yapışmasına yol açarak, hastanın tekrar ameliyatına neden olabilmektedir. Özetle çok sık duyulduğu için hafife alınabilecek bir hastalık gibi görülebilen apandisit, gereken özen gösterilmediği zaman, hayatı tehdit eden ağır bir klinik durum oluşturmaktadır.

Gecikildiği Durumlar

Teşhis veya tedavi de gecikmiş bir apandisitte, bağırsak duvarının delinmesi

sonucu farklı klinik durum oluşur.

İltihap çevreye yayılır ve karın duvarı iltihaplanmasına (peritonit) neden olur. Acil ameliyat gerektirir. Bu komplikasyonların gelişmesine açık bir durumdur.

Apandisit delindiğinde komşu yağ dokusu deliği kapatır ve plastrone denilen, iltihabın çevre ye yayılmasını engelleyen sert kaba bir doku oluşur. Bu duruma Plastrone Apandisit denir ve hasta antibiyotik tedavisi ile karına soğuk uygulama ile tedaviye alınır. Olay gerilerse iki ay sonra ameliyat olması önerilerek taburcu edilir.

Apandisit delindiğinde çevre yağ doku deliği yeterince kapatamazsa sızıntı sonucu, yağın veya komşu organın içine doğru abse gelişir. Bu müdahaleyi gerektiren çok tehlikeli bir durumdur. Abse fark edildiğinde müdahale edilir ve mümkünse apandisit bu müdahale sırasında alınır. Eğer abse ilerlemiş ve ciddi bir tahribata yol açmışsa, sadece içeriği boşaltılır, dren konularak takibe alınır. Hasta iyiliştikten 3 ay sonra apandisit ameliyatı uygulanır. Bu süre iltihap ve abse nedeni ile dokusu zedelenmiş dokuların, ameliyat olabilecek yapıya kavuşmaları için geçmesi gereken süredir .

Laproskopik Appendektomi

Özellikle ilerlemiş, karnın arka duvarına yapışmış ve şişmiş olduğu zor vakalarda, apandisitin ulaşılması güç olduğu ve çevresinin kabalaşmış olduğu durumlarda Laporoskopik girişim, ameliyat travmasını çok azaltır. Başarılı bir laporoskopik ameliyat hastanın ciddi bir karın ameliyatını çok hafif atlatmasını sağlar.

Ameliyat

Apandisit ameliyatı sonucu alınan Appendix nedeni ile vücut da bilinen hiçbir yan etki oluşmaz.

Apandisit

Appendixin içine dışkıda bulunan küçük bir taşın girmesi üzerine organın tıkanarak iltihaplanması ve şişmesi ile oluşan duruma denilir. Akut(ani) gelişir ve mutlaka acil ameliyatı gerekir. Bazen appendix'in içine giren tıbbi tedavi sırasında geriye bağırsak lümenine kaçar ve şişen apandisit geriler ve iyileşebilir. Bu durumda ameliyat gerekmez, ancak olay tekrarlıyabileceği için dikkatli olunmalıdır.

Appendix

Mide den sonra 4mt. İnce bağırsak vardır. Karnın sağ alt bölgesinde İnce bağırsağın bittiği ve Kalın bağırsağın başladığı noktada, 1 cm çapında, 3-4 cm uzunluğunda bir bağırsak çıkıntısı vardır. Buna Appendix (kör kese) denir. Bağışıklık hücreleri taşır ancak bilinenen bir görevi yoktur.


İzmir Genel Cerrahi uzmanlarına ulaşmak icin tıklayın!