Akupunktur tedavisi nedir ? nasıl yapılır ?

Akupunktur tedavisi nedir ? nasıl yapılır ?

5000 YILLIK GEÇMİŞİ İLE AKUPUNKTUR GELENEKSEL AMA AYNI ZAMANDA BİLİMSEL BİR TEDAVİ YÖNTEMİDİR.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ NEDİR

BATI TIBBININ MEKANİK BİR MAKİNE GİBİ GÖRDÜĞÜ İNSAN VÜCUDUNU AKUPUNKTUR RUH İLE BİRLİKTE DÜŞÜNÜR VE GÜNCEL TEDAVİLER İLE ÇÖZÜM BULMAKTA HATTA BAZEN HASTALIĞINI ANLAMAKTA ZORLANDIĞIMIZ HASTALARA YARDIMCI OLABİLMEKTEDİR.

VÜCUDUMUZDA ARTER VEN VE LENFATİKLERİN HARİCİNDE KANALLAR OLDUĞU RADYOİZOTOP ENJEKSİYONLARI İLE GÖSTERİLMESİ İLE AKUPUNKTURDAKİ MERİDYEN KAVRAMI DAHA NET ANLAŞILMIŞ VE AKUPUNKTURUN BİLİMSEL ALANDA ELİNİ KUVVETLENDİRMİŞTİR.

BU KANALLAR ETKİLEDİĞİ ORGANA SPESİFİK MERİDYENLER OLARAK İSİMLENDİRİLMİŞLERDİR. VÜCUDUMUZ 6 YİN 6 YANG (BUNLAR VÜCUDUMUZDA SİMETRİK OLARAK BULUNURLAR TOPLAMDA 24 ) BİR ÖN TOPLAYICI (REN) BİR ARKA TOPLAYICI (DU ) MERİDYENİ OLMAK ÜZERE TOPLAM 26 ANA MERİDYEN BULUNMAKTADIR. BUNLARIN HARİCİNDE EXTRA MERİDYENLERDE MEVCUTTUR.

BU MERİDYENLERDE AKUPUNKTUR FELSEFESİNE GÖRE HAYAT ENERJİİSİ OLARAK ADLANDIRILAN CHİ DOLAŞMAKTADIR VE YİNE AKUPUNKTUR FELSEFESİNE GÖRE VAR OLAN HASTALIKLARA BU MERİDYENLERDEKİ TIKANIKLIKLAR YOL AÇMAKTADIR. AKUPUNKTUR NOKTALARI İSE BU MERİDYENLERDE YER ALAN DÜŞÜK ELEKTRODERMAL REZİSTANS GÖSTEREN (ELELKTRİK İLETKENLİĞİ YÜKSEK OLAN) ALANLARDIR. AKUPUNKTURUN TEMEL PRENSİPLERİ İÇERİSİNDE ENDOKRİN, LİMBİK VE OTONOM SİNİR SİSTEMLERİNİN DENGE İÇERİSİNDE ÇALIŞTIRILMASI YER ALMAKTADIR. 

AKUPUNKTUR TEDAVİSİ NASIL YAPILIR

STERİL TEK KULLANIMLIK ÇOK İNCE ÇELİK İĞNELER İLE MERİDYEN DE TIKANIKLIĞA SEBEP OLAN NOKTALAR ÇEŞİTLİ MUAYENE YÖNTEMLERİ İLE BULUNUR VE O NOKTALARA İĞNELENEREK HASTA SESSİZ SAKİN BİR ODADA 20-30 DAKİKA BEKLETİLİR VE ARDINDAN İĞNELER ÇIKARTILIR SONRASINDA HASTA VE HASTALIĞA BAĞLI OLARAK AKUPUNKTUR YAPAN HEKİM TARAFINDAN GEREKLİ GÖRÜLÜRSE KULAĞA BİR HAFTAYA KADAR KALABİLEN KALICI İĞNELER TAKILIR.

HASTAYA VE HASTALIĞINA BAĞLI DEĞİŞMEKLE BİRLİKTE AKUPUNTUR TEDAVİSİ ORTALAMA 8-10 SEANS YAPLMAKTADIR.

AKUPUNKTUR TEDAVİSİNİN ETKİLERİ WHO (DÜNYA SAĞLIK ÖRGÜTÜ) TARAFINDAN KABUL EDİLEN BİR TAMAMLAYICI TEDAVİ ŞEKLİDİR.

AKUPUNKTUR HANGİ HASTALIKLAR VE DURUMLARDA KULLANILIR

KİLO VERME

SİGARA BIRAKMA

MİGREN

DEPRESYON

SİNDİRİM DÜZENSİZLİKLERİ

UYKU BOZUKLUKLARI

ALLERJİ

SINAV STRESİ

PANİK ATAK

FASİAL PARALİZİ (YUZ FELCİ İLK ÜÇ AY)

TİNNİTUS (KULAK ÇINLAMASI)

ÜRTİKER EGZEMA

ALLERJİK RİNİT

ASTIM

SİNÜZİT

GEBELİK BULANTISI

MENOPOZ SEMPTOMLARI

KEMOTERAPİ VE RADYOTERAPİ SONRASI (BULANTI, HALSZİLİK, BİTKİNLİK)

LAKTASYON AZLIĞI (EMZİRME DÖNEMİNDE SÜT AZLIĞI)

İNFERTRİLİTE(KISIRLIK ) ORGANİK SEBEBE BAĞLI OLMAYAN

Bu makale 21 Haziran 2019 tarihinde güncellendi. 0 kez okundu.

Yazar

Uzm.Dr Nuray Yılmazlar Evrin, 21 Ocak 1983 tarihinde Adapazarı'nda  doğmuştur. Lisans öncesi öğrenimlerinin ardından Eskişehir Üniversitesi Tıp Fakültesi'nde başladığı tıp eğitimini başarıyla tamamlayarak 2006 yılında tıp doktoru unvanı almıştır. İhtisasını ise, Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde tamamlayarak 2012 yılında Dahiliye - İç Hastalıkları uzmanı olmuştur.

2012-2015 yılları arasında Kocaeli Gebze Fatih Devlet Hastanesi'nde,2015-2018 yılları arasında Ankara Eğitim Araştırma Hastanesi'nde görev yapmış olup mesleki çalışmalarına Angora Clinic'te devam etmektedir.

Türkiye İç Hastalıkları Derneği üyesidir.

 

Etiketler
Akupunktur nedir
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Uzm. Dr. Nuray EVRİN
Ankara - Dahiliye - İç Hastalıkları
Facebook Twitter Instagram Youtube