nm
Soru Sahibi
29 Mart 2015 16:10

yabancı dil

hocam öncelikle merhabalar .. soruma gelince ; 1 aylık bir bebeğimiz var ,annesi yabancı babası türk.. annesi çok çok az türkçe biliyor çocuğun büyüyüp okula gideceği yer ise türkiye olacak .. sormak istediğim her iki dilide kusursuz konuşması için nasıl bir yol izlemeliyiz ? teşekkür ederim .. saygılar ..

1 cevap
Cevaplar (1)

Her iki dilinde evde aktif kullanılması önemli şu dönemde. Çocuğumuz ilk bir yaşına kadar alıcı dilini geliştireceğinden iki dilli ortamlarda her iki dilide aktif şekilde depolayabilmesi lazım ki, ifade edici dil dönemine gelince her ikisini de kullanabilsin. Lakin çocuğumuz Türkçe konuşulan bir toplumda yetişeceği ve eğitim alacağı için anadil olarak Türkçeye ağırlık verilmesi önem arz etmektedir. çocuk erken gelişim döneminde anneyle daha çok yabancı dil ağırlıklı iletişim kuracağından burada anadil olarak Türkçeyi öğrenebilmesinde iş size ve eğer bakımında yardımcı olan bir Türkçe konuşan varsa ona da düşmektedir. Saygılarımla Semra Keskin Uzm. Pedagog

30 Mart 2015 14:20