şn
Soru Sahibi
28 Şubat 2014 19:50

Varise baglı damar genişlemesi

Doktor bey babamda varise baglı damar genişlemesi var .Son renkli Spektral Doppler inceleme sonucunda Venlerin renkli dolumu tabiidir Akım deseni spontan ve faziktir. Sol diz altı bacak medialde vena safena magna trasesinde genişlemiş varikös venös yapılar izlendi.Uylukta VSM capı 5.9mm ölçüldü.Sagda VSM degişiklikleri daha minimal düzeydedir uylukta VSM capı 5.2 mm ölçüldü ancak valsalva manevrası ıle geri akım izlenmemiştir.Sol diz altı bacak 1/3 distalde genişlemiş perforan venler izlenmiştir. Bu sonuca göre ameliyat olması acil mi ? Şimdiden teşekkürler doktor bey

2 cevap
Cevaplar (2)
Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren
Kalp Damar Cerrahisi

Merhabalar. Babaniz icin gecmis olsun. Rapora gore ameliyat olmasi gerekiyor. Acil degil ama komplikasyonlarin ne zaman olusacagi bilinmez. Ameliyatini geciktirecekse mutlaka orta basincli vsris corabi kullansin. Ameliyat olacagi gun yatip ertesi gun sabzh taburcu oluyor. Bu nedenle gecikmenin anlasilabilir bir nedeni olmasi lazim.

1 Mart 2014 00:43
şn
Soru Sahibi

Doktor Bey acaba cvp da belirttiginiz ameliyat nasıl bir ameliyattir? Cevabinda bahsettiğiniz ameliyat. lazerli ameliyat mi ?

1 Mart 2014 14:20
Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren
Kalp Damar Cerrahisi

Bu ameliyat lazerli de lazersiz de yapilabilir.

1 Mart 2014 18:52