OM
Soru Sahibi
29 Nisan 2014 00:10

Kapak uçları dejenarasyon

Ao:27MM Ao çıkan : 35 mm LA:25mm LVIDd:52mm LVEF:%60 IVSd:10mm Minimal mitral Yetmezlik. Biküspit aort kapak Aort Kapak uçlarında kalsifik dejenerasyon 3 derece Aort yetmezlik. Hocam bu sonuçlar çıktı 6 ay sonraya kontrol verildi.Durum ne kadar ciddi siz ne düşünüyosun bilginiz için teşkkürler. Bu arada yaşım 18 Futbol hakemligi yapıyordum bana koşmamın tehlıkelı sevıyede oldugunu ve hızlı hareketlerden kacınmamı söylediler bunlara ne diyorsunuz teşekkürler efendim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Neyyir Tuncay Eren
Kalp Damar Cerrahisi

Mehmet Bey geçmiş olsun. Aort kapağınızdaki 3. derece yetmezlik ileride bir zamanda ameliyat olarak kapağınızın değişmesi gerektiğini gösterir. Aort kapak yetmezliklerinde ameliyat kararı vermede iki şey çok önemlidir. Birincisi LVESD ( siz LVEDd i yazmışsınız) diğeri de şikayetler. Nefes darlığı, erken yorulma, çarpıntı v.b. gibi şikayetler varsa ameliyat için fazla beklememek gerekir. Kapağınızın biküspid olması ameliyat zamanın daha erken olması için bir başka nedendir. Endokardit yönünden tehlike artar çünkü. Ameliyata kadar geçen zamanda aşırı eforlardan kaçınmanız gerektiği doğrudur.

29 Nisan 2014 22:44