DM
Soru Sahibi
8 Kasım 2017 20:58

Tüm vücut kemik sintigrafisi sonuçlarına bir bakar mısınız hocam annemin durumu çok mu ağır ?

Anneme meme kanseri son evre teşhisi konuldu akciğerlerinin birinde en büyüğü 9mm diğerinde 6mm lik çok sayıda multisegmental metastatik nodüller izlenmektedir diyo raporun birinde. Nükleer tıp sonucunda da ; Kraniumda sol frontal ve sol orbita üst-dış kesiminde, alt servikal-üst trokal vertabral kesimde, trokal 8-12. Vertebralarda sağ asetebulumda, sağ iliak kemikte tanımlanan artmış aktivite tutulumları metastatik kemik lezyonları açısından şüphelidir. Radyolojik değerlendirme ve hastanın sintigrafik takibi önerilir. Yazıyor, Bunlar demek oluyor hocam lütfen bi açıklar mısınız ? Anneme bi yaşam süreci biçiyor musunuz durumu ağır mı ?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. BURCU Akbelen
Radyasyon Onkolojisi

Bir radyasyon onkologu tarafindan filmlerinin gorulup fizik muayene ile birlikte radyoterapi alip almayacagina karar verilmesi ve gerekirse kemiklere yonelik mr cekilmesi uygun olacaktir. Sonrasinda kemoterapi , hormon pozitif ise hormonoterapi ve zoledronik asit tedavisi almasi gereklidir.

14 Kasım 2017 00:12