Mm
Soru Sahibi
13 Aralık 2017 09:57

Beyin tümorü

Annemde tomografide 5+5cm tumor tespit edilip acik cerrrahi islemle alinmis 5 gun sonrasi gamma knife ilede temizleme yapilmistir. cikan pataloji sonucu: 2*1*1cm,kucugu 0,5*0,5*,0,5 boyutlarinda oluşan kirli sari renkte cok parcali meteryarler 1-5 numarali kasetlerle takibe alinmistir İncelemede belirgin selülarite artisi,belorgij vesküller endoretap proluferasyon,genis nekroz iceren belirgin nukleer atipi ve pleomorfizm gosteren hucrelerden oluşan malign tumoral proliferasyon izlenmistir.tümor hucreleri GFAB(+),IDH-1(-),p53%1(+),ATRX fokal (+) tespit edilmistir.kr-67 ile tümor hucrelerinde profilerasyon indeksi %40(+) saptanmistir. Tani: glioblastom,nos,derece 4 (WHO2016),sol frontal,beyin,biyopsi Bu sonuca gore radyoterapide yeni son teknoloji etkili cihazlardan tomoterapi truebeam,trilogy,gamma knife,cyberknife,rapidarc en sonnteknoloji gunumuzde hangisi en etkili hasarsiz olani? Temozolomide ve sarivex,anvirzel gibi asilar ne kadar etkili? Bu tip hastalarin omur suresi min-max nedir?

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. BURCU Akbelen
Radyasyon Onkolojisi

Glioblastomanin henuz tam yanit alinan bir tedavisi yoktur. Guncel yaklasim tam olarak genis cerrahi cikarilmasi ve sonrasinda operasyon yataginin 2.5 cm sınır ile ısınlanmasidir..(yani standart bir Radyoterapi cihazi ile yapilabilir) Radyoterapinin gamaknife ya da cyberknife ile yapilmasinin yasam suresine olumlu bir katkisi olmamakla birlikte radyoterapi ile olusacak yan etkilerin az olmasini saglayabilir. Radyoterapi ile birlikte ve sonrasinda 1 yil boyunca temozolomid kullanimi omru uzatir. Diger kemoterapi,hedefe yonelik ajanlar ve ileri radyoterapi teknikleri hastalik nuks ederse kullanilabilir.. bunlardan bevasizumab ve irinotekan haricinde literature gecen etkili denebilecek bir ilac bildigim kadari ile yoktur. Calismalar halen devam etmektedir.

3 Ocak 2018 11:05