ÖA
Soru Sahibi
14 Mart 2017 11:44

Topuk kırıgı

Meraba hocam kolay gelsin ben 3.ay önce trafik kazası geçirdim kazada topuğum ezildi kazadan 15 gün sonra ameliyat oldum doktorun söyledigi ameliyat iyi geçmiş fakat ameliyattan 70 gün geçmesine rağmen ayağım daki şişkinlik ler ve morarmalar geçmedi hocam tavsiyeniz nedir.

1 cevap
Cevaplar (1)
Op. Dr. Engin Kesgin
Ortopedi ve Travmatoloji

Merhaba Ahmet Özdemir, öncelikle geçmiş olsun topuk gibi bir kemik kırılmış tedavisi ameliyatla olsun ya da olmasın zahmetli güçlük çekilebilmektedir.Topuk kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar ile oluştuğu için çok ciddi bir ezilme ve ayrışma söz konusudur. kalkaneus kırığınız ilk andan 15 gün sonra ameliyat olmuş bu doğaldır. çünkü kalkaneus kırığı ilk görüldüğünde hastanın ayağının şişliğini en aza indirmek ve bül oluşumuna engel olmak için belirli bir süre beklenir aksi takdirde ayakta çok sıkıntılı durumlara yol açabilir. Hafif kırıklar ve, yer değiştirmemiş kırıklar 4-6 hafta gibi bir zaman sürecinde kaynayabilir. Lakin ciddi ayrışmış kırıklar 3 ay civarı sürede kaynar.Topuk kırıkları genellikle yüksek enerjili travmalar (Trafik kazasında olduğu gibi ) ile oluştuğu için çok ciddi bir ezilme ve ayrışma söz konusudur. Bu tip kırıkların en önemli tedavisi cerrahi tedavidir.70 gün gibi süre uzun gibi görünmesine rağmen yeterli bir süre değildir. Ayak egzersizleir fizik tedavi başlanabilir. Doktorunuz uygun görüyorsa fizik tedavi alabilirsiniz. Bunlarla beraber topuk kırıklarında görülebiliecek diğer durumlar ; Topuk arkası ve ayak bileği arkasındaki ağrı: Eklem anatomisinin sağlanamamasına bağlı kireçlenmeye (artrit) bağlıdır. Hareket kısıtlılığı: Subtalar eklem olarak bilinen bölgenin kireçlenmesine (artrit) bağlıdır. Ayakkabı giymekte güçlük: Topuk kemiğinin yüksekliğinin sağlanamamasına bağlıdır. Parmaklarda bükülme: Kalkaneus kırıkları sonrası erken dönemde gelişen şişme durumu (kanamaya bağlı doku içi basıncının artması ve sinir-kas yapılarındaki fonksiyon kaybına bağlıdır. Topuk altında ağrı: Topuk yağ yastıkçığının atrofisi (incelmesine) bağlıdır ve uygun tabanlık kullanmayı gerektirir. Ayak bileği iç kısmında batıcı yanıcı ağrı: topuğun genişlemesine bağlı sinir basısına bağlıdır (tarsal tünel sendromu). Ayak bileği dış kısmındaki ağrı: Topuk kemiğin genişlemesine bağlı yan kirişlerdeki basıya bağlıdır.Ayak tabanında batma hissi ve şişme kırık sonrası gelişen sudeck atrofisi (kireçlenme) bağlıdır. tekrardan geçmiş olsun dilerimle.

14 Mart 2017 13:54