2 Şubat 2016 20:29

Sureklilik arz eden sirt agrisi

Merhaba Hocam, Oncellikle bizler zaman ayirdiginiz cok teskkur ederim. Hocam, yaklasik 3 aydir sirt bolgemde (tam midenin karsi tarafi ve etrafi seklinde) agri var. son iki haftadir oldukca artti. Gece uyuduktan sonra agri duymuyorum. Ancak sabah kalktigimdan gece yatana kadar surekli bir agri hissi var. Azalan bir agri degil. Artan veya sabit kalan bir agri tarzinda. Dahiliye uzmanina gorundum ve benden idrar/gaita ve kan testleri istedi. Gaitada gizli kan yok, Idrar normal. Kan degerleri: ALT 141 [Ref deg 41], Alfa- feto protein (AFP) 3.42 ng/mL, AST 54 [Referans Deger 37], BUN 11.68 mg/dL [ref deg 8 - 24], CA-*** *** ** U/mL [ref deger 27], CRP 1.14 mg/L[Ref deg 5], Sed'mentasyon 1mm/saat [ref deg 0-10], HbA1C 5.9 % [ref deg 4 - 6], Glukoz 91 mg/dL [ref deg 74 - 106], HDL kolesterol 49 mg/dL [Ref deg 40 - 60], Kalsiyum (Ca) 9.4 mg/dL [Ref deg 8.6 - 10.0], Kan üre azotu (BUN) 25.0 mg/dL [Ref deg 17 - 43], CEA 2.01 ng/mL [Ref deg *** *** **], Fosfor (P) 3.9 mg/dL [Reg deg 2.6 - 4.5], Trigliserid 86 mg/dL [ref deg 150], Parathormon (PTH) 67 pg/mL [ref deg 15 - 65], Kolesterol 180 mg/dL [Ref deg 90 - 200], Kreatinin 0.94 mg/dL [ref deg 0.70 - 1.20], LDL kolesterol 114 mg/dL [ref deg 100], HDL kolesterol 49 mg/dL [ref deg 40 - 60]. Hemogram degerlerinde HGB yuksekligi var. Hocam, yaklasik 1 sene once tirnaklarimda olan degisiklikler nedeni ile cildiye uzmanina gorunmustum ve mantar cikmamisti. Sedef olabilecegi belirtildi ancak kesin tani konulmadi. Vucutta dokuntu yok. bu agrinin nedeni sedefe bagli romatizma olabilir mi? Torakal MR cekimi sirttaki romatizmayi gosterebilir mi? Daha once vol..ren yazilmisti ancak mide problemi nedeni ile kullanamamistim. Simdi mide koruyucu ilac ile birlikte Voltaren almak karaciger acisindan bir problem olusturur mu). Umarim cevaplarsiniz.

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Günaydın Karaciğer fonksiyon testi olarak değerlendirilen ALT'de ciddi bir yükseklik var. Bu açıdan daha detaylı bir tetkik yapılması, gerek görülürse ultrasonografi ile değerlendirilmesi iyi olur. Sırt ağrısını süresi uzamış. Akciğerler ve sırt omurlarında olası bir sorun açısından öncelikle bu bölgelerin röntgen filmlerinin görülmesi uygun olabilir. Tabii ki en doğrusu sizi muayene eden ve değerlendirmenizi yapan doktorunuzun önerilerini almak olacaktır.

3 Şubat 2016 10:27