TM
Soru Sahibi
16 Ağustos 2021 13:12

Sle olmasın

Sayın hocam 13 yaşındaki kızımın 1.5 yıldır her iki yanağında ve zaman zaman çenesinde aşırı sivilceler oluyor ve kızarıklık mevcut. Güneşe maruz kaldığında artmıyor hatta iyi geliyor ve başka yerinde yok. Şubat ayında epilepsi teşhisi aldı. O zaman yapılan radyolojik tetkikler tamkan biyokimya CRP sedim EKG ve idrar testi sorunsuz 1 hafta önce yaptırdığımız tamkan sedim biyokimya CRP sedim ve troid hormonları da problemsiz. Son derece sağlıklı bir çocuk Hocam kızımı gören biri SLE den bahsetti mideme yumruk yemişe döndüm bu hastalıktan şüphelenmek için yüzdeki sivilce ve kızarıklık yeterli midir? Zaten epilepsi yeterince endişe veriyor hocam lütfen cevap verir misiniz? Teşekkür ederim

1 cevap
Cevaplar (1)
Uzm. Dr. Tolga Enver Yücetürk
Romatoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Bu yaş grubunda sivilcelenme hormonal veya beslenme nedenli olması muhtemel bir durum. Güneşle azalması da SLE aleyhine bir bulgu. Bu açıdan bir Dermatoloji uzmanı görüşü alabilirsiniz ama ilk etapta romatizmal bir sorun düşünmek için bir neden göremiyorum.

17 Ağustos 2021 13:20