TD
Soru Sahibi
27 Temmuz 2016 20:53

Sol klavikula sternal uçtaki sklerotik lezyon

Hocam, bronkoalveoler karsinom (evre 1B) hastası olan annemin rutin kontrolleri sırasında çekilen toraks bt 'de sol klavikula sternal uçta sklerotik lezyon izlenmiştir, ibaresi yer alıyordu (-ki bunlar 5 sene sonra ortaya çıktı). Ardından PET-CT çektik. Çekilen PET-CT sonucu: Sol klavikulada izlenen sklerotik lezyonda SUVMax değerinin 3,7 olarak ölçüldüğü artmış FDG tutulumu izlendi. (Metastaz ?). Bunun hemen ardından MR çektik ki bunun sonucu da: Sol sternoklavikuler eklemde genişleme, yaygın sıvı artışı, heterojen kontrast tutulumu, klavikula distalinde asimetrik genişleme ve deformasyon izlenmektedir. İncelenen düzeylerde yumusak dokularda ve kemik yapılarda patolojik görünüm saptanmamıştır. Bunun üzerine aynı MR 'ı başka bir uzmana değerlendirdiğimizde sonucun Metastaz ya da dejeneratif olarak değerlendirelebileceğini kesin sonuç için biyopsi yapmamız gerektiğini ifade etti. Bunun üzerine hiç geçikmeden ilgili bölgeye Tru-Cut biyopsi yapıldı ki bunun sonucu da: Kesitlerde kondroid doku parçaları ile fibropolivasküler dokular izlendi. Mevcut materyalde yapılan seri kesitlere rağmen belirgin bir malignite izlenmedi. S-100 ile fokal pozitif boyandı. PanCK(-) negatif izlendi. Mevcut materyalde belirgin bir malignite izlenmemiştir. İfadeleri yer almaktadır. Hocam, tam olarak annemin durumu ve rahatsızlığı nedir ve bundan sonra ne yapmamız gerekir ? Beni bu konuda bilgilendirmenizi rica eder, çalışmalarınızda başarılar dilerim.

1 cevap
Cevaplar (1)
Prof. Dr. Mustafa Özdoğan
Tıbbi Onkoloji , Dahiliye - İç Hastalıkları

Merhaba. Öncelikle çok geçmiş olsun. Şimdiye kadar şüpheler üzerine gayet doğru adımlar izlendiğini görüyorum. Mevcut durumda daha fazla kanser aranmak yerine 1 veya 3 ay bekleyip MR'yi tekrarlamayı öneririm. Şüphenin devam etmesi veya içinizin rahat etmemesi durumunda başka bir onkologdan 2. görüş almanızı öneririm.

27 Temmuz 2016 21:39